Uudised

Ortopeed Tiit Härma võttis kasutusele uued operatsioonimeetodid

13.10.2010

Viimasel kahel aastal on SA Tallinna Lastehaigla ortopeed Tiit Härma kasutusele võtnud kaks uut lülisamba deformatsiooni korrigeerivat operatsioonimeetodit: Shilla ja BAVD (vt tutvustus allpool).

Tiit Härma: „Shilla meetod on kasutusel varajaselt alanud progresseeruva skolioosi korrigeerimiseks.
Varajaselt alanud väikelaste (kuni 5-aastaste) skolioosi operatiivne ravi on olnud siiani suureks probleemiks. Selline skolioos põhjustab ilma ravita kiiresti kopsude funktsiooni languse ja sellega enneaegse surma.
Uus meetod võimaldab deformatsiooni täielikult korrigeerida ning jätkub ka selja kasvamine. Seega ei vaja need patsiendid enam iga 6 kuu järel lisaoperatsiooni implantaatide pikendamiseks.
Operatsioonimeetodi töötas välja USA professor Lawrence Lenke. Euroopas teostati esimene operatsioon Helsingi Ülikooli Kliinikus 2008. aastal. Tallinna lastehaiglas on selle meetodiga opereeritud 4 last. Viimasena opereeriti 5-aastast tüdrukut (lülisamba) 45° deformatsiooniga, keda oli eelnevalt opereeritud südame kaasasündinud rikke tõttu.

BAVD (bilateral apical vertebral derotation e. lülide rotatsiooni korrigeerimine maksimaalse deformatsiooni kõrgusel) meetodi on samuti töötanud välja L. Lenke. Et skolioos on deformatsioon kolmes tasapinnas, oli siiani väga raske korrigeerida lülide rotatsiooni, mis on roideküüru tekkepõhjuseks. Roideküüru korrektsiooniks kasutasime varem roiete osalist resektsiooni, mis pikendas operatsiooni kestvust, suurendas verekaotust ja põhjustas hingamisfunktsiooni langust.
BAVD meetod on võimalik tänu iga deformatsioonist haaratud lüli fiksatsioonile kruviga, mis veel mõned aastad tagasi tundus võimatuna. Kruvide kasutamist lülisamba torakaalosas peeti ohtlikuks. Praegu on olemas kruvide ohutu paigaldamise metoodika. Kruvid loovad väga tugeva fiksatsiooni, mis lubab teostada korrektiooni kolmes tasapinnas.
Kruvide kasutamisega on võimalik korrigeerida ka küfoose lülide eelneva eesmise vabastamiseta. 2007. aastast on Tallinna lastehaiglas tehtud umbes 70 sellist operatsiooni.”