Uudised

Laste-EMO avas uue jälgimispalati

03.10.2017

3. oktoobril avas endiste apteegiruumide pinnal uksed EMO 5-kohaline jälgimispalat. Aastaid oodatud ja planeeritud ruumide loomiseks võeti eeskuju Helsingi ja Riia haiglatelt ning naaber PERHilt.

Haigla juhatuse esimees dr Katrin Luts ütles avamisel, et jälgimipalati ehitamisega on tehtud sammuke edasi haigla töökorralduses ning et mõte sellisest palatist on õhus olnud aastaid. “Öeldakse ka, et kõik, mida raha eest saab, on odav. Raskem osa seisab veel ees – kuidas püstitatud eesmärgid: et haiged saaksid paremat arstiabi ja oleksid paremini jälgitud, kätte saada. Lahendatud on tänapäeval nii olulised olmeküsimused.”
Dr Luts tunnistab, et endistest apteegiruumidest, mis esialgu jätsid kõleda ja ahta mulje, on välja võetud parim ja tulemusega peaksime rahul olema. “Ma loodan, et see ongi koht, kus saavad kokku nii pediaatrid kui kirurgid, oodatud manööverpind, kus saame arstile haige üle anda, otsustamaks, mis temast edasi saab,” ütles dr Luts. “Jätkuvalt olen arvamusel, et oma sisu poolest erineb lastehaigla jälgimispalat oluliselt täiskasvanute omast. Meie patoloogia on täiesti teistsugune. Et sellist pinda vaja oli, on ilmselge, ja valvearstid seda loodetavasti ka tunnetasid.”
Dr Luts avaldas tunnustust osakonna juhataja Helke Nurmele ning õendusjuht Helina Juursalule, kes kogu planeerimis- ja ehitusaja vältel projektiga tihedalt hõivatud olid.
Helke Nurm nentis, et ega tööde haiglapoolsel koordineerijal, haldusjuht Peeter Inšakovil nendega kerge polnud, sest alati tuli leida tasakaal lennukate ideede ja võimaluste vahel.
Sisulise koostöö laabumiseks kutsus ta kolleege mõtteid avaldama: “Kõik on võimalik, tehke ettepanekuid!”
Vastuvõtuosakonna kauaaegne juhataja, augusti lõpust haiglatöölt lahkunud dr Krista Urbsoo oli uute ruumide väljanägemise ja läbimõeldusega rahul, öeldes, et on seda aastaid oodanud ning et dr Nurm ja Helina Juursalu on ülesandega suurepäraselt hakkama saanud.
“Mulle väga meeldib!” rõõmustas ta.
Kingituseks oli ta kaasa toonud suure kotitäie komme, patsientidele. “Need on selleks, et vähendada lastes trotsi, leevendada nende valu ja hirmu!”

Soome käekirurg Pasi Paavilainen opereeris Tallinna Lastehaigla lapsi

18.10.2017


Septembri lõpul külastas Tallinna Lastehaiglat esimest korda Tampere Ülikooli Kliiniku kirurg dr Pasi Paavilainen, kes on spetsialiseerunud käekirurgiale ja tegeleb kõigi randmeliigese ja labakäe kaasasündinud deformatsioonide ning plexuse ehk närvipõimiku patoloogiatega.

Tallinna Lastehaigla ortopeed dr Jana Kritt ütleb, et seekord konsulteeriti kolme patsienti ning operatsioon teostati kahel patsiendil, kellest ühe puhul oli vaja opereerida koguni kaht kätt.
“Mõlemad opereeritud olid kaasasündinud patoloogiaga väikelapsed: üks neist aasta ja kümne kuu, teine kahe aasta ja ühe kuu vanune.
Operatsioonid olid mahukad ja väga keerulised ning operatsioonipäev kujunes pikaks, arvestades, et ühe käe korrigeerimiseks kulus vähemalt kolm tundi.
Loodan, et meie koostöö Soome kliinikuga jätkub ja saame haigeid konsulteerida ka edaspidi. Võimalik, et lähiajal  suundub üks meie neidudest operatsioonile Tamperesse.”
Dr Kritt ütleb, et selliseid operatsioone vajavate laste arv igas riigis on korrelatsioonis elanike arvuga.
Dr Paavilaineniga võeti ühendust Peterburi Turneri Instituudi ning Põhja-Eesti Regionaalhaigla käekirurgi dr Kristo Kase soovitusel. Kask ja Paasilainen on korduvalt teinud erialast ühistööd nii Singapuris kui ka Tamperes.

Sinu käed päästavad elu! Rahvusvaheline elustamispäev Tallinna Lastehaiglas

09.10.2017

16. oktoobril 2017 oli lapse elustamise praktiline õppus Kesklinna Lastepolikliinikus kell 9–12 (Ravi 27),
Tallinna Lastehaigla fuajees kell 13–17 (Tervise 28 Mustamäel)
ning Solarise Keskuse aatriumis kell 17-20.



Külastajate seas oli ka kooliõpilasi, kuid enam tehti ennetustööd lapsevanemate, patsientide ning  haiglatöötajate seas.
Huvilised said kätt proovida nii imikute, laste kui täiskasvanud inimeste (mannekeenide) elustamise juures ning järgida AED-aparaadi juhiseid.

Õppuse läbiviija, Tallinna Lastehaigla intensiivraviarst dr Piret Hermanson esitles esimest korda ka enda poolt Kahoot! platvormil loodud elustamismängu - viktroriini, mille küsimustele vastamine tekitas elevust nii suurte kui väikeste seas - et proovisid
võita nii elustajate meeskonnad ise kui koolitüdrukud Arte Gümnaasiumist.

Mäng on leitav lingi alt

https://play.kahoot.it/#/?quizId=9f7d9630-8725-4f6f-b56c-97e9bb8d606a

Elustamisel ei saa midagi valesti minna

 

Dr Piret Hermanson ütleb, et aastas leiab tunnistajate juuresolekul aset ligi 700 äkksurma, neist 75% kodus, sellele vaatamata julgeb enne kiirabi saabumist elustamist alustada vaevalt kolmandik juuresolijatest.

„Inimesed kardavad sageli midagi valesti teha, kuid mis saaks veel halvemaks minna, kui keegi ei hinga enam,“ küsib Piret Hermanson, "elustamisoskusi võib vaja minna igalühel meist!“ 

Koolitustiimi kuulusid Tallinna Lastehaigla anestesioloogia-intensiivraviosakonna ja teiste osakondade arstid, residendid ja õed.

Pärast Tallinna Lastehaigla õhtust koolitust suunduti treenima Solarise keskuse aatriumi külastajaid.

Solarises liitusid meeskonnaga Eesti Punase Risti Tallinna seltsi esindajad ning PetCity loomakliiniku meeskond, kes õpetas elustamist ja esmaabi andmist lemmikloomadele.

Õhtut juhtis Artur Raidmets, huvilisi oli palju ja eriti laste seas tekitas erilist huvi lemmikloomade mannekeenidel elustamise harjutamine.