Uudised

Tallinna Lastehaigla korraldas III Ponseti laste minimaratoni

30.05.2019


Fotol Ignacio Ponseti

Esmaspäeval, 3. juunil algusega kell 16 peeti Tallinna Lastehaigla hoovil III Ponseti minimaraton kaasasündinud komppöiaga lastele, keda on ravitud lastehaigla ortopeediaosakonnas Ponseti meetodil.
Ponseti-päevale, mida tähistame väikese jooksuga, olid oodatud laste emad-isad, vanavanemad, õed-vennad, sõbrad ja trennikaaslased.

 

         

Minimaratoni korraldaja, Tallinna Lastehaigla ortopeediaosakonna juhataja dr Jana Kritt on rõõmus, et 300-meetrise jooksuringi läbimine leidis aset dr Ignacio Ponseti õigel sünnipäeval ja 105. sünniaastapäeval ning et maratoni korraldamisega oli meil au tähistada seda maailma teiste riikidega samaaegselt.

http://www.ponseti.info/
https://www.clubfootsolutions.org/

Dr Jana Kritt selgitab, et selgi aastal võisteldi kolmes vanuserühmas: kuni 3-aastased väikesed tegijad, kes on veel hiljuti saanud aktiivset kipsravi või abduktsioonravi spetsiaalse lahase abiga, 4-7-aastased lapsed ning juba kooliikka jõudnud vanemad lapsed.
Maratoni juhtisid ja stardikäsklusi andsid lastesõbrad Piip ja Tuut.
„Võistlejaid jätkus igasse vanuserühma ning kõik lapsed said ka poodiumil seista,“ ütles dr Kritt, „eraldi sooviksime tunnustada neid lapsi, kelle jaoks jooksimine tähendas vaprust ning ennastületavat jõupingutust. Paljusid lapsi tuleb aga esile tõsta juba selle poolest, et nad on võtnud osa kõigist kolmest Ponseti laste minimaratonist esimesest eluaastast peale ja olnud väga tublid.“
Erakordse soorituse tegi aga kahe ja poole aastane Madli võistlejanumbriga 1001, kes otsustas iseseisvalt osaleda kõigi kolme vanusegrupi jooksudes ning kui kohtunik Tuut kuulutas välja neljanda, võistlusevaba jooksu, oli Madli taas kohal, et teha endast vanemate lastega läbi neljaski staadioniring, ilmutamata vähimatki väsimuse märki.
„Ühtekokku osales võistlusel 46 last. Täname kõiki lapsevanemaid ja kaasalööjaid. Lastesõbrad Piip ja Tuut olid võrratud ja ületasid stardikäskluse andmisega kõiki maailma kohtunikke – muide, Tuut osales jooksuvõistlusel ka ise, jäädes oma vanusegrupis tagasihoidlikule viimasele kohale,“ ütleb dr Kritt.
„Kõik jooksjad said medali, osalusauhindu ning kehakinnitust. Täname sponsoreid, kes tänavu maratoni heaks panustanud – Eesti Politsei;  AdGorilla, kes andis kasutada täispuhutava stardi- ja finišivärava; Balbiino, kes varustas väikesi maratoonareid jäätisega; Kologriv Fun Art, kes kaunistas jooksjate nägusid maalingutega; Gravex, kelle kingituseks olid medalid ning Tallinna Lastehaigla toitlustusteenistus, kes valmistas suupistelaua ning küpsetas kringlit. D.T.L Consumer Products Eesti AS seisis hea selle eest, et iga osaleja sai maiustusi ja Rõngu Mahl AS lisas jooksja kingikotti kõrrejoogi.
Eriliselt täname Lions Klubi Tallinn Toompead, kes aitas leida sündmusele sponsoreid ning oli meeskonnaga kaasa elamas ja toetamas nii võistlejaid kui korraldajaid.“

Komppöiast ja Ponseti meetodist
Komppöid kui kaasasündinud ortopeediline patoloogia on levimuselt teisel kohal kaasasündinud puusaliigese düsplaasia järel. Reeglina sünnib Euroopas üks komppöiaga laps tuhande kohta. Komppöida diagnoositakse juba raseduse ajal – kogenud radioloogid oskavad pöiavormi intrauteriinselt hinnata ja noori emasid varakult ortopeedi konsultatsioonile suunata.
Dr Jana Kritt ütleb, et adekvaatse, järjepideva ja õigeaegse ravi tulemusena ei jää komppöiast selle mittetundjale välist märki. Ravi käigus saavutatakse funktsionaalne, koormust taluv korrektne pöid, mis lubab tal vabalt liikuda ja tegelda mis tahes meelepärase spordialaga. Aktiivne ravi kestab vähemalt neli-viis aastat ning tähendab väikesele lapsele ja perele sagedasi kontrolliskäike haiglasse arsti vastuvõtule.
Klassikaline komppöia ravi Ponseti meetodil seisneb kipsimiste seerial, neid tuleb kokku vähemal 4 kuni 6. Tsirkulaarne kipsmähis varvastest kuni reie keskosani jääb jala ümber nädalaks ajaks, regulaarne vahetus toimub lastehaigla ortopeedias kipsitoas.

Kaasasündinud komppöia ravi muutus oluliselt Ignacio Ponseti ajastu saabumisega. Ponseti oli Hispaania päritolu arst (1914–2009), kes põgenes sõja eest Ameerikasse ja tegutses ortopeedina Iowas. 50ndatel töötas ta välja nn Ponseti–metoodika, mis hõlmab regulaarset etapilist komppöia kipsredressiooni, sellele järgnevat achilleuse kõõluse tenotoomiat ja edaspidist abduktsioonlahase (Brown või Dobbs) kandmist (pildil Dobbs Clubfoot bar).



Metoodika kaudu oli võimalik loobuda varajases imikueas teostavatest suurtest operatsioonidest kõõluste pikendamise ja transpositsiooniga.
Ravimeetod on ennast tõestanud ja seda rakendatakse ka Eestis. Ponseti esimesteks rakendajateks  on saanud Tallinna Lastehaigla ortopeedid dr Galina Iljinskaja ja dr Silvia Nittim.

 

Rahvusvahelise lastekaitsepäeva sündmused Tallinna Lastehaiglas: rahvatantsuansambel Kuljus, paipäev, lapsesõbralik töötaja ja seltsimees laps

09.05.2019

Lastekaitsepäeval, 1. juunil, on Tallinna Lastehaiglas oodata kahte sündmust: kutsume üles lapsevanemaid oma lastele pai tegema valgeohupall.ee/
ja kell 11.00 esineb lastehaigla hoovil rahvatantsuansambel Kuljus.

Kui ilm on ilus ja tervis lubab, saavad osad lapsed etendust jälgida õues, teised peavad toimuvat jälgima läbi palatiakende.

3. juunil autasustatakse kõige lapsesõbralikumat töötajat ning hommikul kell 9 toimuval aktusel kõnelevad soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Liisa Pakosta ning "Seltsimees last" kehastanud Helena Maria Reisner.