Hambaravi üldnarkoosis

Üldnarkoosis teostatakse hambaravi vaimse puudega lapsele, keda pole koostöövõime puudumise vm põhjuse tõttu võimalik tavameetodil ravida. Saatekirja olemasolul eelregistreerimine narkoosis hambaravile tel. 6 977 200.

Viimastel aastatel on  üha enam tulnud ravida ka muidu tervete väikelaste ülihalvas seisukorras hambaid. Üldiselt on narkoos laste puhul viimane abinõu, sest kuna hambaarstil tuleb käia elu lõpuni, on targem üritada hirm eos ületada. Selles osas saavad abiks olla meie kannatlikud ja suurte kogemustega laste hambaarstid.

Otsuse narkoosis hambaraviks väikelapsele teeb Kesklinna Lastepolikliiniku laste hambaarst, kes väljastab ka saatekirja.  Laste hambaarsti konsultatsioonile eelregistreerimise tel  6 977 200.                              

Üldnarkoosi ehk üldanesteesia korral pannakse patsient hambaravitoimingute ajaks magama. Üldnarkoosi viib läbi anestesioloog. Ravi toimub haigla operatsiooniplokis. Lapse haiglasolek kestab terve päeva.
Kui laps on juba hambaravile tulnud, ravitakse kogu tema hammaskond. Peatatakse kaariese levik. Ravimatud hambad eemaldatakse.
Millist ravi hambad täpselt vajavad, selgub töö käigus. Proteetilist ja ortodontilist ravi lastehaiglas ei tehta.

Kodune ettevalmistus protseduuriks

  • On väga tähtis, et laps harjuks mõttega hambaravist magades. Rääkige lapsele kodus, mis teda haiglas ees ootab. Iga vanem tunneb oma last kõige paremini ja oskab leida selgitamiseks parima viisi.
     
  • Eelmise päeva õhtul võib normaalselt süüa-juua, NARKOOSIPÄEVA HOMMIKUL SÜÜA EGA JUUA EI TOHI.
  • Kui lapsele on määratud igapäevaseid ravimeid, siis andke hommikused ravimid lapsele kodus ära.
    Kui laps põeb DIABEETI, öelge seda kindlasti õele.
     

Kaasa võtke:

1. saatekiri hambaarstilt;
2. tervisetõend perearstilt;
3. vahetusjalanõud;
4. vahetuspesu (narkoosi ajal lihased lõtvuvad. Kui laps unustas eelnevalt pissil käia, võib juhtuda, et põis tühjeneb ootamatult opitoas)

Kui laps haigestub või muul põhjusel ei saa tulla määratud ajal operatsioonile, sellest kindlasti teatada tel. 6 977 200 või e-mail:loobu@lastehaigla.ee


 TÄHELEPANU!
Narkoosi ei saa teha, kui:
1. laps on söönud või joonud vähem kui 6 tundi tagasi;
2. laps on haige (köha, nohu, palavik vm). Laps peab olema terve 2 viimase nädala jooksul enne narkoosi.

 

 

Haiglas
Hommikul ootab Teid polikliiniku registratuuri juures hambaraviõde, kes palub vanematel täita vajalikud paberid haiglasse vormistamiseks ning kontrollib perearstilt saadud tervisetõendit. Edasi juhib õde Teid haigla vastuvõttu.
Kui olete haiglasse vormistatud, juhatab kirurgiaosakonna õde Teid palatisse oma järjekorda ootama. Tavaliselt alustatakse kõige nooremate või diabeeti põdevate lastega. Ooteaeg tundub pikk – sel ajal palume lapsele toeks olla ja leida talle tegevust osakonna mängutoas või kaasavõetud mängude-raamatute seltsis.
Umbes tund aega enne narkoosi annab kirurgiaosakonna õde lapsele nõrgatoimelist rahustit. Operatsiooniplokki läheb laps koos osakonnaõega, vanemad jäävad ootama.
Et laps hambaravi ajal rahulikult magaks, pannakse talle käe peale „uneliblikas“ (veenikanüül). Selle paigaldamise hetk on pisut valulik – lapsele eelnevalt toimuvat seletades võiks võrdluseks tuua suvist sääsehammustust.
Üldnarkoosi viib läbi anestesioloog. Hambaarst ravib hambaid. Ravi lõppedes ja narkoosist väljumise järel on laps veidi aega ärkamistoas anestesisti valvsa kontrolli all.

Juhend vanemale lapse üldnarkoosijärgseks perioodiks
Ärkamine narkoosist on igal lapsel erinev – ärge püüdke teda äratada, kui ta tahab magada ja rahulikult olla. Kui ta on virgunud ja küsib süüa ja juua, võimaldage talle see, kuid pidage meeles, et esimesed ampsud ja lonksud peavad olema väga väikesed.
Narkoosijärgselt võib esineda iiveldust ning äsjasöödud toidu välja oksendamist. Sel juhul andke lapsele veidi vett ning oodake pool tundi. Seejärel proovige söömist uuesti.
Kui hambaravi piirdus vaid plommimisega, siis söömise ja toidu närimisega probleeme ei ole. Kui aga hambad olid nii halvas seisus, et arst oli sunnitud mõne neist eemaldama ning suus on haavad, võib söömine olla veidi valulik. Värske haav on tundlik kuumale, hapule, soolasele ja tahkele toidule. Narkoosist ärgates on seetõttu parim biojogurt või pehme võileib, hiljem kodus nt kartulipuder hakklihakastmega või pudrud ja püreesupid.
„Uneliblika“ e veenikanüüli võtab ära kirurgiaosakonna õde pärast lapse täielikku ärkamist ja vahetult enne haiglast väljumist. Kanüüli kaudu on vajadusel kerge ja valutu manustada lisaravimit (nt valuvaigistit, antibiootikumi).
Haiglast võib lahkuda, kui laps on täielikult ärganud, söönud-joonud ja tualetis käinud. Hambaarst kohtub vanematega, kui kõik selle päeva lapsed on ravitud ja haiguslood kirjutatud. Et ravijärjekorras viimaste ooteaega lühendada, ravitakse kõiki lapsi järjest. Alles seejärel lahkub arst operatsioonitoast ning tegeleb haiguslugudega.
Kui vanemad arstiga pärast operatsiooni kohtuda ei soovi või neil on kiire, on lubatud lahkuda ka pärast lapse täielikku ärkamist.

Koju minnes pidage meeles:
1. minge haiglast koju autoga;
2. vältige samal päeval liigset füüsilist koormust ja lapse üksi koju jätmist;
3. kui lapse kurk tundub hell ja hääl kähe, on põhjuseks on narkoosi ajaks paigaldatud hingamistoru tekitatud kurgulimaskestade ärritus. See möödub see mõne päevaga;
4. veenikanüüli kohal võib olla hematoom („sinikas“), mis kaob mõne nädalaga;
5. haavavalu korral võib lapsele anda paratsetamooli või ibuprofeeni;
6. kooli ja lasteaeda võib minna juba järgmisel päeval.