hambaravi üldnarkoosis

Üldnarkoosis teostatakse hambaravi füüsilise või vaimse puudega lapsele, keda pole koostöövõime puudumise vm põhjuse tõttu võimalik tavameetodil ravida. Perearstide soovitusel ravime ka raske ülddiagnoosiga lapsi. Üldnarkoosi ehk üldanesteesia korral pannakse patsient hambaravitoimingute ajaks magama. Üldnarkoosi viib läbi anestesioloog. Ravi toimub haigla operatsiooniplokis, kuhu vanemaid ei lubata.

Kui laps on juba üldnarkoosi-hambaravile tulnud, ravitakse täielikult kogu tema hammaskond ning saneeritakse suu: plombeerimist vajavad hambad plommitakse, põletikulised eemaldatakse, kui kaaries on levinud sügavale, hambanärv nekrotiseerunud ja kogu hambakrooni osa hävinud. Peatatakse kaariese levik. Millist ravi hambad täpselt vajavad, selgub töö käigus, kui arst on eemaldanud kogu nekrootilise hambakoe. Proteetilist ja ortodontilist ravi lastehaiglas ei tehta.
Kahjuks on viimastel aastatel tulnud üha enam ravida muidu tervete väikelaste ülihalvas seisukorras hambaid. Oma vanuse tõttu pole nad koostöövõimelised ja tavavastuvõtul ravi ei õnnestu. Ennetamaks hambaaukude teket, palume vanematel ja vanavanematel pöörata rohkem tähelepanu lapse igapäevasele suuhügieenile.


Juhend vanemale enne lapsega üldnarkoosis hambaravile tulekut

Kodune ettevalmistus

Rääkige lapsele kodus, mis teda haiglas ees ootab. Iga vanem tunneb oma last kõige paremini ja oskab leida selgitamiseks parima viisi. On väga tähtis, et laps harjuks mõttega hambaravist magades.
Eelmise päeva õhtul võib normaalselt süüa-juua, NARKOOSIPÄEVA HOMMIKUL SÜÜA EGA JUUA EI TOHI. Kui lapsele on määratud igapäevaseid ravimeid, võtke need haiglasse kaasa. Kui laps põeb DIABEETI, öelge seda kindlasti õele haigla vastuvõtus.

Kaasa võtke: 

1.    tervisetõend perearstilt;
2.    vahetusjalanõud;
3.    kerge toit narkoosijärgseks ärkamiseks (nt lapse lemmikmahl, biojogurt, kohupiim, juustusai, banaan);
4.    vahetuspesu (narkoosi ajal lihased lõtvuvad. Kui laps unustas eelnevalt pissil käia, võib juhtuda, et põis tühjeneb ootamatult opitoas);
5.    tegevust aja veetmiseks.

Narkoosi ei saa teha, kui:

1.    laps on söönud või joonud vähem kui 6 tundi tagasi;
2.    laps on haige (köha, nohu, palavik vm). Laps peab olema terve 2 viimase nädala jooksul enne narkoosi.

Haiglas

Hommikul ootab Teid polikliiniku registratuuri juures hambaraviõde, kes palub vanematel täita vajalikud paberid haiglasse vormistamiseks ning kontrollib perearstilt saadud tervisetõendit. Edasi juhib õde Teid haigla vastuvõttu.
Kui olete haiglasse vormistatud, juhatab kirurgiaosakonna õde Teid palatisse oma järjekorda ootama. Tavaliselt alustatakse kõige nooremate või diabeeti põdevate lastega. Ooteaeg tundub pikk – sel ajal palume lapsele toeks olla ja leida talle tegevust osakonna mängutoas või kaasavõetud mängude-raamatute seltsis.
Umbes tund aega enne narkoosi annab kirurgiaosakonna õde lapsele nõrgatoimelist rahustit. Operatsiooniplokki läheb laps koos osakonnaõega, vanemad jäävad ootama.
Et laps hambaravi ajal rahulikult magaks, pannakse talle käe peale „uneliblikas“ (veenikanüül). Selle paigaldamise hetk on pisut valulik – lapsele eelnevalt toimuvat seletades võiks võrdluseks tuua suvist sääsehammustust.

Üldnarkoosi viib läbi anestesioloog. Hambaarst ravib hambaid. Ravi lõppedes ja narkoosist väljumise järel on laps veidi aega ärkamistoas anestesisti valvsa kontrolli all.


Juhend üldnarkoosijärgseks perioodiks

Ärkamine narkoosist on igal lapsel erinev – ärge püüdke teda äratada, kui ta tahab magada ja rahulikult olla. Kui ta on virgunud ja küsib süüa ja juua, võimaldage talle see, kuid pidage meeles, et esimesed ampsud ja lonksud peavad olema väga väikesed. 
Narkoosijärgselt võib esineda iiveldust ning äsjasöödud toidu välja oksendamist. Sel juhul andke lapsele veidi vett ning oodake pool tundi. Seejärel proovige söömist uuesti.
Kui hambaravi piirdus vaid plommimisega, siis söömise ja toidu närimisega probleeme ei ole. Kui aga hambad olid nii halvas seisus, et arst oli sunnitud mõne neist eemaldama ning suus on haavad, võib söömine olla veidi valulik. Värske haav on tundlik kuumale, hapule, soolasele ja tahkele toidule. Narkoosist ärgates on seetõttu parim biojogurt või pehme võileib, hiljem kodus nt kartulipuder hakklihakastmega või pudrud ja püreesupid.
„Uneliblika“ e veenikanüüli võtab ära kirurgiaosakonna õde pärast lapse täielikku ärkamist ja vahetult enne haiglast väljumist. Kanüüli kaudu on vajadusel kerge ja valutu manustada lisaravimit (nt valuvaigistit, antibiootikumi).
Haiglast võib lahkuda, kui laps on täielikult ärganud, söönud-joonud ja tualetis käinud. Hambaarst kohtub vanematega, kui kõik selle päeva lapsed on ravitud ja haiguslood kirjutatud. Et ravijärjekorras viimaste ooteaega lühendada, ravitakse kõiki lapsi järjest. Alles seejärel lahkub arst operatsioonitoast ning tegeleb haiguslugudega.
Kui vanemad arstiga pärast operatsiooni kohtuda ei soovi või neil on kiire, on lubatud lahkuda ka pärast lapse täielikku ärkamist.

 

KOJU MINNES PIDAGE MEELES:

1.    minge haiglast koju autoga;
2.    vältige samal päeval liigset füüsilist koormust ja lapse üksi koju jätmist;
3.    kui lapse kurk tundub hell ja hääl kähe, on põhjuseks on narkoosi ajaks paigaldatud hingamistoru tekitatud kurgulimaskestade ärritus. See möödub mõne päevaga;
4.    veenikanüüli kohal võib olla hematoom („sinikas“), mis kaob mõne nädalaga;
5.    haavavalu korral võib lapsele anda paratsetamooli või ibuprofeeni;
6.    kooli ja lasteaeda võib minna juba järgmisel päeval.