kõrvavalu

Peamiseks kõrvavalu põhjuseks on keskkõrvapõletik, kuid valu võivad kõrvas põhjustada ka väliskõrvapõletik, viirushaigused või lennusõidu ajal tekkinud rõhumuutused kõrvas, võõrkehad. Enamasti tekib keskkõrvapõletik hingamisteede viirushaiguse foonil, millele siis mõne päeva möödudes lisandub kõrvavalu.

Kõrvavalu tekkel tuleks lapse valu vaigistada näiteks paratsetamooliga (10–15 mg/kg kohta), mis peale teada tuntud palaviku langetamise omab ka valu vaigistavat toimet. Kui kõrvast eritus puudub, võib kõrva tilgutada ka valu vaigistavaid tilku (Kõrvatilgad) ja hommikul pöörduda perearsti poole, kes otsustab, kas antibiootikumid on vajalikud või mitte. Mitte kõik kõrvapõletikud ei vaja antibiootikumravi, viiruse foonil tekkinud kõrvapõletik paraneb enam kui kaheaastastel lastel kahel kolmandikul juhtudest koos viirushaigusest paranemisega. Antibiootikumravi on tavaliselt vajalik alla kaheaastastel lastel, vanematel lastel piisab algul paaripäevasest jälgimisest, mille põhjal otsustatakse, kas antibiootikumravi on põhjendatud. Kui see on vajalik, siis kestab ravikuur 5–10 päeva.

Kõrvaarsti juurde suunab arst lapse siis, kui haigus ei allu ravile, kõrvast eritub mäda, lapsel on korduvad kõrvapõletikud või nn limakõrv, samuti teatud kaasuvate haiguste korral. Kõrvapõletiku teket ei saa otseselt vältida, kuid ennetamiseks ja sekretoorse otiidi raviks on soovitatud nohusiirupeid ja allergiavastaseid preparaate, mis peaksid vähendama kuulmetõrve turset ja parandama keskkõrva ventilatsiooni, kuid olulist kinnitust uuringutega sellele pole saadud.

Teatud juhtudel võib abi olla pneumokokivaktsiinist, kuna pneumokokk on kõige sagedasem kõrvapõletiku tekitaja.