krüoteraapia e külmaravi

Krüoteraapiat tehakse healoomulistele viiruslikele või mitteviiruslikele uudismoodustistele (soolatüükad, molluskid, papilloomid, nahanäsad, konnasilmad, keratoosid jt) nende eemaldamise eesmärgil.

Protseduuri tehakse vedela lämmastikuga, mille temperatuur on 196 kraadi C.

Protseduuri käigus asetatakse lämmastikku kastetud vatipulk moodustisele
5–45 sekundiks. Protseduuri kestvus sõltub diagnoosist ja moodustise suurusest.

Protseduuri eesmärgiks on külmutada  naharakkudes olev vesi, mille järgselt sulamise käigus rakkudevahelised sidemed katkevad ning tekib vill. Villi paranedes eemaldub moodustis koos villiga.

Protseduur kestab lühikest aega ja sellega kaasuv torkiv kipitustunne on enamasti talutav. Kuid nii laste kui ka täiskasvanute valutaluvus on erinev. Lapsi tuleks eelnevalt protseduuriks ette valmistada neid rahustades ja toimingute järjekorda selgitades. Protseduuri nimetamine kõrvetamiseks võib lastes esile kutsuda asjatut hirmu.

Kui laps on väga kartlik ning nutab ja rabeleb protseduuri tegemise ajal, siis oleks parem leida tüügaste ja molluskite raviks muid võimalusi.

Molluskitele tehtava krüoteraapia eelselt on võimalik kasutada valuvaigistavat kreemi (EMLA), mida pannakse molluskitele koos kilega kodus 1 tund enne protseduuri tegemist. Retsepti kreemi ostmiseks vormistab arst. Sama ravim ei sobi naha tuimestamiseks soolatüügaste puhul, sest mõjutab naha tundlikkust liiga pindmiselt.

Pärast protseduuri võib külmutatud moodustise piirkonnas esineda tuikavat valu, mis enamasti on lühiaegne ja talutav. Kui valu on tugev ja kestab pikemat aega, võib protseduuri tegemise päeva õhtul võtta valuvaigistit. Samal õhtul ei ole vaja külmutatud piirkonda millegagi määrida.

Vill peab olema tekkinud ja näha järgmisel päeval. Villi peab peitsima antiseptilise lahusega iga päev kuni paranemiseni. Selleks sobivad briljantroheline, saialilletinktuur, Asept, jt. Soovitatav on õhtuti teha vanni meresoolalahusega (1 supilusikatäis 1 liitri vee kohta), et
soodustada villi paranemist ja eemaldumist. Villi eemaldumine võib võtta aega 10–14 päeva ja piirkonnas, kus nahk on paks, ka kauem.

Soolatüügaste ravis on villi teke väga oluline. Kui villi ei teki, tuleb tulla kordusprotseduurile. Molluskite, väiksemate nahanäsade ning pindmiste nahamoodustiste puhul piisab ka kooriku tekkest, et moodustis paranedes eemalduks.

Pärast villi teket võib kolle olla pisut valus, kuid enamasti ei ole normaalne elu häiritud ja laps saab käia trennis ning kehalise kasvatuse tunnis. Kui sportimine ei ole valu tõttu võimalik, võib küsida kabineti töötajatelt tõendit lapse kehalisest kasvatusest vabastamiseks.

Vahel harva võib tekkinud vill olla suur, mustjaspunase sisuga, pinges ja väga valulik. Sellisel juhul tuleb vill avada steriilse nõelaga ja lasta villi sisu välja voolata, peitsida antiseptilise vahendiga ning asetada peale side või plaaster.  Koos pingega taandub ka valu. Vajadusel võtta ühendust krüoteraapia kabineti töötajatega või pöörduda villi avamiseks ja sidumiseks traumakabinetti.

Krüoteraapia järgselt võib harva lisanduda villile sekundaarne bakteriaalne põletik. Sellisel juhul muutub villi sisu mädaseks, kolde ümber tekib punetus ning kaasub ka valu. Põletiku lisandumisel tuleks võtta ühendust kabineti töötajatega või pöörduda kolde avamiseks ja mäda eemaldamiseks traumakabinetti.

Oluline on teada, et soolatüükad ja molluskid, mida meie kabinetis kõige sagedamini ravitakse, on põhjustatud viirusnakkusest ning võivad peale edukat ravi taastekkida samale kohale või levida teistele nahapiirkondadele. Sellisel juhul tuleb tulla uuesti protseduurile või proovida teisi vahendeid, mida pakutakse apteegis.



Koostaja:
Ama Lehtmets
nahaarst

Juuni 2014