krüoteraapia - korduma kippuvad küsimused

MIKS ON KRÜOTERAAPIA PROTSEDUURIDE AJAL PALJU RAHVAST NING KABINETI UKSE TAGA TULEB OODATA?

Soolatüükad on väga levinud. Kooliealistel esineb tüükaid kuni 20%-l lastest ja kuni 17%-l elanikkonnast. Seega võib ainuüksi Tallinnas olla umbes 50 000 inimest, kellel esineb tüükaid (mõnel inimesel üks, mõnel üle kümne või veelgi rohkem).
Krüoteraapia (külmaravi) on ainult üks võimalikest raviviisidest.
Kesklinna Lastepolikliinikus teostatakse krüoteraapiat vedela lämmastikuga, mis muutub küllaltki lühikese aja jooksul gaasiliseks ja aurab ära. See on ka üks põhjustest, miks protseduure tehakse lühikese aja jooksul paljudele haigetele.
Kui soolatüükaid on palju või need on suured, tuleb krüoteraapia protseduure teha korduvalt – vahel ka 10 ja 20 korda. Et soolatüükaid põhjustab viirus, võivad need pärast edukat ravi tagasi tulla ja vältida seda ei õnnestu, sest viiruse vastu praegu ravi ei ole.
Jooksva järjekorra eelis on see, et kõik korduvate protseduuride vajajad saavad neile sobival nädalal uuesti abi. Esmased haiged, kellel on tüükad diagnoositud, saavad tulla nahaarstile registreerimata. Teatavasti on nahaarsti vastuvõtule pikad järjekorrad (3–4 kuud). Kui soolatüükaga haigeid hakataks ravima arstile registreerimise alusel, jääksid tõsiste probleemidega patsiendid abita.
Kuna laste seas on soolatüükad väga levinud, pöördutakse meie asutuse lastedermatoloogide poole tüügastega palju sagedamini. Samas ei ole Kesklinna Lastepolikliinik ainus krüoteraapia tegija.
Alati võib ennast nahaarsti vastuvõule registreerida kusagil mujal ja teha krüoteraapiat mõnes teises asutuses sealseid reegleid arvestades.

MIDA TEHA OOTEAEGADE VÄHENDAMISEKS JA PROTSEDUURIDE PAREMAKS SUJUMISEKS?

1.      NB! Registreerige ennast samal päeval registratuuris protseduurijärjekorda ja võtke kaasa sealt antud arve väljatrükk. Lastele on protseduur tasuta.

2.      Palun valmistage laps protseduuriks varakult ette. Protseduur on kibe, aga kestab väga lühikest aega. Ärge nimetaga krüoteraapiat kõrvetamiseks, mis võib last hirmutada.
Kauplemised teemal, kas laps lubab külmutada või mitt ning kui suures ulatuses, leppige kokku varem – ravi ootavaid patsiente on palju.
Ka meie aeg on piiratud, sest protseduuridele järgneb teiste nahahaigete vastuvõtt.

3.      Kui tulete protseduurile korduvalt, lugege palun läbi teile antud infoleht, et mitte kulutada aega uuesti nõustamistele samal teemal.

4.      Palun kuulake arsti ja õe nõuandeid. Neil on rohkem kogemusi, kuidas valuliku protseduuriga võimalikult kiiresti ja valutumalt toime tulla.

5.      Arvestage, et protseduuride ajal ei toimu muude nahahaiguste diagnoosimist ja ravimist; samuti ei vaadata üle teisi pereliikmeid ega teostata sünnimärkide kontrolli – selleks tuleb registratuuris arsti vastuvõtule registreerida.

6.      Täiskasvanutele tehakse protseduure ainult siis, kui perearst või nahaarst on varem krüoteraapiat soovitanud ja diagnoos olemas. Lastepolkliiniku krüoteraapia protseduuride ajal ei toimu täiskasvanud patsientide nahahaiguste diagnoosimist ega sünnimärkide kontrolli. Kõik protseduurid on täiskasvanutele vastavalt hinnakirjale tasulised ja tasulised on ka korduvad protseduurid.

7.      Krüoteraapia ei ole ainuke tüügaste ravi võimalus ega sobi kõigile patsientidele. Kui laps väga kardab, rabeleb protseduuride ajal, karjub ja teda on vaja kinni hoida, siis on parem valida mõni teine tüügaste raviviis. Selline laps tekitab hirmu ka teistes patsientides ja hiljem on kogu protseduuride töö häiritud. Soolatüükad ja molluskid on healoomulised – ainult tülikad ja ravi ei tohiks olla hullem kui haigus ise!

MIS VAHE ON SOOLATÜÜGASTE JA MOLLUSKITE RAVIL?

1.      Soolatüügaste puhul toimub külmutamine sügavamalt ja kestab mõni sekund kauem: eesmärgiks on villi teke, mille paranemisel tüügas eemaldub.

2.      Molluskeid külmutatakse pindmiselt ja see on vähem valus. Eesmärgiks on steriilse põletiku (kooriku) teke, mille paranemisel mollusk eemaldub.

3.      Molluskite puhul on võimalik kasutada valuvaigistavat kreemi. Paikse tuimesti (EMLA kreem) retsepti väljastab arst ja see pannakse molluskitele peale kodus. Kreem peab koos kilega olema nahal 1 tund. Kiled eemaldatakse kabinetis vahetult enne krüoteraapia protseduuri tegemist.

4.      Soolatüügaste puhul jääb valuvaigistav kreem liiga nõrgaks, selle mõju ei ulatu vajaliku sügavuseni naha sisse. Sellepärast pole tüügaste puhul mõtet valuvaigistavat kreemi kasutada.

5.      Molluskeid esineb rohkem väikelastel, kes nutavad protseduuri tegemise ajal sageli ka siis, kui on kasutatud valuvaigistavat kreemi ja protseduur ei ole valus.  

6.      Lapse ärevuse vähendamiseks tuleks sälitada rahulikku lähenemist juba tema riidest lahti võtmise ajal. Sellele vaatamata nutavad mõned väikelapsed ja imikud kogu kabinetis viibimise aja, rahunedes alles uksest väljudes – „turvalisemas“ keskkonnas.

7.      Nii molluskite kui ka soolatüügaste põhjustajaks on viirus.

8.      Krüoteraapia ei hävita viirust, seetõttu on tüügaste ja molluskite taasteke küllaltki sagedane ega sõltu varasemast ravist. Uute elementide tekkimisel tuleks tulla protseduurile uuesti. Kui patsiendile valulik protseduur ei sobi, tuleks kasutada teisi vahendeid.

9.      Nii soolatüügaste kui ka molluskite puhul saab ravida ainult tagajärge ning ükski tänapäeval kättesaadavatest meetoditest ei anna garantiid uute moodustiste vastu.

10.  Kui soolatüükad on väga suured, neid on liiga palju või need paiknevad nt talla all või sõrmeküünte ümbruses, tuleb tavaliselt protseduure teha korduvalt.

Ama Lehtmets, dermatoloog
Juuli 2017