sääsehammustus

Suviti pöördutakse Tallinna Lastehaigla erakorralise meditsiini osakonda sageli sääsehammastustustega. Palju on silma- või laupiirkonna nõelamisi.

Pilt, kus silmalaud on nii tugevasti tursesse veninud, et lapse silmigi näha pole, hirmutab lapsevanemad kiiresti arsti juurde. Siinkohal on tähtis mõista, et on vahe, kas sääsk hammustab teid nt sõrmest, küünarnukilt või mujalt kehapinnalt, kus nahk on tihke, või silmapiirkonnast laugude juurest, kus nahaaluse koe ruumi on rohkem.
Tegelikult on (ka silmapiirkonna) putukahammustused reeglina perearsti, mitte erakorralise meditsiini teema ja liigseks muretsemiseks ei ole tavaliselt põhjust.

 

Millal on põhjust sääsehammustusega siiski EMOsse pöörduda?

Sääsehammustega laste-EMOsse (erakorralise meditsiini arsti juurde) tulek õigustatud ainult siis, kui sääsehammustuse järgselt on viiteid süsteemsele allergilisele reaktsioonile (anafülaktilisele šokile) – kui hingamine on raskenenud ja vilistav, kui lapsel on teadvushäired, köha, väga intensiivne sekretsioon ninast või hingamisteedest, kiire pulsisagedus, südame pekslemine.
 

Allergilise reaktsiooni ohjamine

Allergilise reaktsiooni ohjamise klassikaliseks võtteks on vana hea Zyrtec. See leevendab histamiini efekti organismis ehk leevendab sügelust.
Sääsehammustust ei tohiks kratsida – mida rohkem seda teha, seda enam histamiini rakkudest vallandub.
Apteegis on lokaalselt rahustavaid kreeme sääsehammustuste peale määrmiseks. Abi on ka külmaaplikatsioonist (kui kapillaarid ahenevad, pärssub sügelusreaktsioon ärritusele).

 

Kuidas soovitaksite tõrjuda sääski väikeste laste, sh beebide puhul?

Kasutada võib sääse- ja moskiitovõrke.
Et sääsed on tavaliselt varjus, niiskemates kohtades ja seal lähedal, tuleks vankriga liikuda päikesepaistelisemate kohtade poole. Putukate vältimiseks on abi ka väikesest tuulest.
Samas tuleks vältida ka ülekuumenemist, sest higi meelitab ligi muid väikesi kärbselisi, kes samuti hammustavad.
Vankriava saab katta õhulise marliga, et putukad ei tuleks magavat last segama.
Mängivate laste kaitsmiseks on pisut kasu „pikema varrukatega“ suveriietest.

 

Millest on tingitud reaktsioon sääsehammustusele?

Oma lonti naha sisse torgates saadavad sääsed verre hüübimist takistavat sülge. Selles süljes on valgulised komponendid, mis tekitavad lokaalse allergilise reaktsiooni, histamiini vallandumise nuumrakkudest, tekkib kubel. Niisiiis, süglemisaisting on histamiinist tingitud lokaalne reaktsioon närvilõpmetele. Histamiin on oluline vasoaktiivne aine allergilise reaktsiooni kujunemisel.

Dr Marko Ölluk
perearst, TÜ peremeditsiini residen
t