Uudised

Onkoloogiaosakonna lapsed õpivad pildistama

27.04.2011

26. aprillil algas Tallinna Lastehaigla Toetusfondi ja fotokonverentsi KLÕPS korraldajate ühisaktsioon fotograafia sidumiseks paremate ravitulemustega.
Et kõige tihedamini peavad haiglat külastama ning siin ravil olema onkoloogiaosakonna lapsed, otsustati fotograafiasaladustesse pühendada just nemad.



Esimese õppuse viis onkoloogiaosakonna lastele läbi fotoõpetaja Aivar Pihelgas, tavaelus Rapla Ühisgümnaasiumi direktor; fotoõpetaja assistent Evelin Ilves, tavaelus presidendiproua ning fotoaparaatide asjatundja Anne-Ly Mitt, tavaelus MTÜ Institute of Photography esindaja ja fotokonverentsi korraldaja.
Iga laps tutvustas ennast ning rääkis, kui palju ta varem pildistamisega on tegelnud või mida talle kõige enam jäädvustada meeldib.
Vastavalt igaühe kogemusele ja vanusele said lapsed oma käsutusse seitse kaasaegset, kuid erineva keerukusega Nikoni fotoaparaati: nii täitus kõige suurema poisi unistus kasutada peegelkaamerat ja kõige pisema tüdruku soov teha pilti ilusa punase väikese fotokaga.
Alguses jagas Aivar Pihelgas lastele näpunäiteid aparaadi kasutamiseks ja pildistamiseks, aasta lõpuks soovitakse jõuda parimate piltide näituseni ning anda seejärel aparaadid üle järgmisele õpilasgrupile. Õppused viiakse läbi kord kuus 4-17-aastastele. Iga kord on lubanud kohal olla ka proua Evelin Ilves.
Lastel on oodata põnevaid külalisi, keda jäädvustada – mõnda nukuteatri näitlejat ja tema nukke, ehk koguni mõnd väikest elus looma, näomaalingukunstnikku ja loomulikult omaenda elu ilusaid hetki.

Ravi õnnestus tänu koostööle ja õnnelikele juhustele

25.04.2011

Kaks ka pool kuud tagasi suudeti lastehaiglas anda kiiresti abi 9-aastasele tüdrukule, kellel diagnoositi lapseea insult.
Neuroloogia- ja taastusraviosakonna juhataja dr Valentin Sander ütleb juhtumit kommenteerides, et ravi õnnestus tänu mitmete asjaolude järjestikusele kokkusattumisele. Paraku ei ole selline õnnestumine reegel.


Kui sageli juhtub, et lapsel on halvatus?
Laste halvatuses ei ole midagi erakordset, juhtumi teeb eriliseks, et tüdrukul oli insult. Lapseeas esineb seda haruharva, puutume sellega kokku kõige enam 1-2 korda aastas. Nüüd on aga otsustav diagnoosi ning ravi kiirus: abi peab mahtuma esimese kolme tunni sisse.
Täiskasvanute ravis – tänu haiguse sagedasele esinemisele täiskasvanueas – on juurutatud spetsiaalset insulti põhjustava trombi lahustamise metoodika. Et aga insuldi diagnostika on küllaltki aeganõudev ja mahukas, on risk mitte mahtuda ajalimiidi sisse, kus seda veel on mõtet teha.
Ka meditsiinikirjanduse järgi takerdub lapse trombelahustav insuldiravi kõige enam selle taha, et me ei saa neid haigeid õigel ajal kätte.
Seekord läks meil hästi – järgnes mitmete õnnelike faktorite jada.
Kõigepealt helistas kiirabi meile juba ette, et selline haige tuleb.
Teiseks juhtus parajasti valves olema just selline arst, kellel oli olnud varasem kokkupuude insuldiga ning seega küllaldane kogemus, saamaks aru, et tegemist on just nimelt harvaesineva lapseea insuldiga.
Kolmandaks – põhjusel, et lapse saabumine mahtus tööpäeva sisse – sai valvearst kiiresti kätte neuroloogi, kellega koostöös käivitati vajalike sündmuste ahel.
Neljandaks oli sel hetkel võimalus teha vajalikus mahus diagnostikat, sest kõik diagnostikavahendid olid hetkel vabad ja kättesaadavad – mis ei ole kahjuks mitte alati nii.
Kõigi eelnenud õnnelike kokkusattumuste ahela tõttu oli meil võimalik vajalik trombilahustav protseduur läbi viia ka lapsel, ja see õnnestus edukalt.
Praeguseks, kui haigusest on möödas kaks ja pool kuud, võime väita, et laps on väga kindlalt paranemas. Tal on küll mõõdukas halvatusest tekitatud puue, ent eriti positiivne asja juures on, et lapse vaimsed võimed on täielikus mahus säilinud. Suuremahulise ajuhaiguse puhul on tavaliselt oht, et suur osa inimese isiksuseomadustest saab oluliselt kannatada.
 

Insuldikonverents Tallinnas

15.04.2011

Põhjamaade Insuldiühing ja Ludvig Puusepa nimeline Eesti Neuroloogide ja Neurokirurgide Selts
korraldavad Tallinnas, Meriton Grand Conference and SPA Hotellis 28. septembrist 1. oktoobrini Põhjamaade Insuldikonverentsi.

Konverentsi teadusprogramm hõlmab kõiki olulisi aspekte insuldialastest teadussaavutustest
ning praktilisi insuldi käsitlusega seotud teemasid maailma juhtivate neuroloogide ning
neurokirurgide osalusel. Konverentsi töökeeleks on inglise keel.
Lisaks põhiprogrammile toimuvad paralleelsessioonid eraldi õdedele (eesti keeles) ja
taastusravi meeskonnale.
Kogu vajaliku informatsiooni leiate konverentsi koduleheküljelt: www.nordicstroke2011.org

Registreerimine konverentsile on avatud
Varase registreerimise tähtaeg: 01. juuli 2011
Teeside esitamise tähtaeg: 01.mai 2011
Tere tulemast Tallinna – Euroopa kultuuripealinna 2011!

Janika Kõrv
Konverentsi juhataja
Tartu Ülikooli närvikliinik