Uudised

Südamele Sinu sammud loevad

30.03.2012

15. aprillil algas kahekümnes südamenädal. Nädala lõpetab liikumispäev "Sinu sammud loevad" terviseradadel 22. aprillil, kuhu on oodatud nii suured kui ka väikesed.

Üks südame- ja veresoonkonna haiguste ennetamise võimalus on regulaarne füüsiline tegevus, mis peaks olema osa elulaadist. Toituda tuleks tervislikult ja suitsetamisest loobuda.

Südamenädalal teadvustatakse südame- ja veresoonkonna haiguste riskitegureid nagu suitsetamine, kõrge vererõhk, ülekaal, kõrge kolesteroolitase, stress, suhkruhaigus, pärilikkus jt. Südame-veresoonkonna haigused on Eestis ikka veel surma põhjustavate haiguste hulgas esikohal.

Nädala tegevusi rahastab mh EL sotsiaalfondi programm "Tervislikke valikuid toetavad meetmed 2012".

Eesti Seljaajusonga ja Vesipeahaigete Selts kutsub ühinema Manga-tüdruku kampaaniaga

23.03.2012

Tallinna Lastehaigla lastekirurg Ann Paal, kes on ravinud lapsi enam kui kaks aastakümmet, on Eesti Seljaajusonga ja Vesipeahaigete Seltsi kaudu olnud üks suurepärase algatuse teostajatest: märtsist 2012 on poekettides saadaval B9-ga ehk foolhappega rikastatud kodumaine toidukaup.

Poodidesse on jõudnud nelja sorti sünteetilise foolhappega rikastatud hommikusöögikrõbinad, esimesed omataolised Ida-Euroopas.

Ääsmäel resideeruva kohaliku mahetootmisfirma AS Balsnacki tooteid hakkab märgistama lisakleebis Manga tüdrukuga ning sõnum: ”Toode on rikastatud B9-vitamiiniga ehk foolhappega. Kasulik Sinule ja Sinu lapsele”. Uuringute järgi sünnivad tervemad beebid riikides, kus foolhappega rikastatud toit või toiduained (jahu, sool, mais jm) on aastaid kättesaadav olnud – väidetavalt saaksid emad sellist toitu tarbides vältida sagedaseimat kaasasündinud väärarengut Spina bifidat ja Hydrocephalust 70–80% juhtudest.

Samuti on foolhapet piisavalt tarbivatel inimestel vähenenud südameinfarktide arv, paranenud tulemused emakakaelavähi ennetamisel ja vähendada on suudetud ka haigestumist Alzheimeri tõppe.

Foolhape
käivitab, suunab ja kontrollib uute rakkude tekkimist. Selle defitsiidi korral ei jätku organismil piisavalt võimekust elutegevuseks vajalikke rakke toota. Kõige enam pärsib selline olukord inimloote arengut – beebid sünnivad väärarenguga.
Ise organism foolhapet toota ei suuda, see peab tulema toidust. Enim foolhapet sisaldavad rohelist värvi köögiviljad.

Kahjuks omastab inimene looduslikku päritolu foolhappest vaid alla poole, sünteetilisest, eelnevalt ettevalmistatud foolhappest aga ligi 80%. Seega on sünteetilise foolhappega rikastatud toit eriti tõhus vahend parandama inimorganismi foolhappetaset ning sobib laialdase kättesaadavuse tõttu nii lastele kui täiskasvanutele.

2012. aasta on ülemaailmse Seljaajusonga ja Vesipeahaigete katusorganisatsiooni IF SpBH (International Federation of Spina Bifida and Hydrocephalus) üleskutsel aasta, mil püütakse tähelepanu kaasasündinud kesknärvisüsteemihaigustele ning nende ennetamisele. Aasta logo on Manga tüdruk (rohelist värvi noor naine, kes hoiab beebit kätel). See logo ja teavituskampaania mõte on pärit 2011. aasta suvel Brüsselis peetud IF SpBH töökoosolekult, kui esitleti harvaesinevate haiguste profülaktika planeerimise dokumente.

Tallinna Lastehaigla arstide ja õdede streik õpetajate toetuseks

07.03.2012

07. märtsil kella 12:00-13:00 ei tehtud lastehaiglas plaanilist tööd, sest toetati õpetajate nõudmisi palgatõusuks.

Samal ajal kogunesid haigla arstid ja õed informatiivsele streigikoosolekule, kus ülevaate õpetajate palganõudmistest tegi veel kord EAL usaldusisik Tallinna Lastehaiglas Maila Raidmäe. Arstide tulevikunõudmistest rääkis EAL volikogu liige Valentin Sander ning Eesti Keskastme tervishoiutöötajate kutseliidu (õdede) seisukohtadest Krista Mustkivi.