Uudised

Mida teha, kui laps on neelanud pesukapsleid

20.09.2013


 

DELFI naistekas: Tallinna Lastehaigla lastearst Helke Nurm kinnitab, et viimase kolme nädalaga on lastehaigla tohtrid pidanud abi andma kolmele väikelapsele, kes on mänginud värviliste pesugeeli kapslitega. Kolm sama taustaga mürgistusjuhtu nii lühikese jooksul on rohkem kui tavaliselt.

Geelkapslid meenutavad mänguasju
Mürgistusinfo teabe kohaselt sisaldavad pesumasinakapslid 30-43 ml vedelat pesuaine kontsentraati ja need on pakitud niiskuse (vesi, sülg, märjad käed) mõjul lagunevasse läbipaistvasse kesta. Kuna kapslid sarnanevad närimisrõngastega, millega lapsed hammaste tuleku ajal igemeid masseerivad, peavad mudilased sarnase välimusega kapsleid mänguasjadeks ning pistavad need suhu. Niiskuse mõjul pääseb mürgine aine kestast välja ja põhjustab alla neelates muuhulgas hingamishäireid, köha, oksendamist ja teadvushäireid, silma sattudes tekib tugev ärritus. Võrreldes teiste masinpesuvahendite vormidega on geelkapslid kontsentreeritumad ning võivad sisaldada ka kuni 25% erinevaid lastele ohtlikke alkohole, mis tekitavadki teadvushäireid. Õnneks ei ole tegu tapvalt mürgise ainega ja dr Nurm ei ole kuulnud, et geelkapslite “maitsmine” oleks kunagi surmaga lõppenud. Tõenäoliselt seetõttu, et laste puhul on tegu üsna väikeste kogustega mürgiainetega, mida nad suudavad alla neelata. Arvatavasti on geel ka üsna vastiku maitsega, mistõttu sülitab laps selle välja ega neela tervenisti alla. Kuid pisikesele organismile piisab vähesestki, et mürgistus tekiks!
Teised tänapäeva moodsad pesuvahendid, mis lastele meeldivad, on nõudepesumasina tabletid. Kuid need on õnneks kõvad ning laps ei suuda oma väikeste hammastega sealt läbi närida. Dr Nurme sõnul on hambajälgedega nõudepesutablette neile näha toodud küll, kui paanikas vanemad on lastega erakorralise meditsiini osakonda kihutanud, kuid tegu on olnud siiski kergete juhtudega.

Mürgistuste riskigrupp — kuni kolmeaastased lapsed
Kõige suurem riskigrupp igasuguste mürgistuste puhul ongi alla kolmeaastased lapsed, kes avastavad maailma peamiselt suu kaudu — kõik, mis kätte satub, käib suust läbi. Ja paraku on kõige ohtlikum paik laste jaoks kodu, seal juhtub koguni 80% õnnetustest. Seetõttu rõhutab dr Nurm, et vannitoa põrand ja pesumasina ümbrus, samuti köögikapp või kraanikausi alune kapp ei ole sobivad paigad puhastusvahendite hoidmiseks. Kõik vahendid, mis on lapsele ohtlikud, tuleb ALATI tõsta tema silma alt ära ja kohta, kust tal ei ole võimalik neid kätte saada!
 

Mida teha, kui laps on geelkapsli katki närinud?
Kui lapsevanem avastab, et põnn on kapslid kätte saanud ning midagi ka alla neelanud, tuleb esimese sammuna laps puhtaks pesta, sest tõenäoliselt on ta käed, nägu ja riided vahendiga koos. Õnneks ei ole geeli puhul tegu söövitava vahendiga ja see tuleb võrdlemisi lihtsalt maha.

Teise sammuna tuleb võtta kõne mürgistusinfoliinile numbril 16662, kus spetsialistid oskavad adekvaatset nõu anda, mida edasi teha. Nemad ütlevad ka, kas tuleks helistada kiirabisse ja annavad juhiseid edasiseks käitumiseks. Igal juhul peaks kodukeemiat neelanud last arstile näitama!

Kui laps on neelanud söövitavaid aineid
Palju hullem on olukord siis, kui laps on joonud või söönud mõnd söövitavat vahendit, näiteks Torusiili või teisi tualetipuhastusvahendeid. Sellisel juhul:

1. Helista kiiresti kiirabisse!

2. IIALGI EI TOHI HAKATA OKSENDAMIST ESILE KUTSUMA! Lapse söögitoru on juba esimese neelamisega kahjustada saanud. Kui mürk teistpidi tagasi tuleb, kahjustab see söögitoru veel rohkem. Teiseks võib vedelik levitada mürgiseid aurusid, mis sisse hingates võivad tekitada keemilist kopsupõletikku.

3. Uuri välja, mis see on, mida ta tarbis! Pakendilt uuri informatsiooni happelisuse kohta: pH 2 — 11 on limaskesta ärritava toimega, alla 2 ja üle 10 on juba kindlalt söövitava toimega. Kui vedelik ei olnud originaalpakendis, vaid kallatud näiteks limonaadipudelisse, tuleta meelde, mis asi see täpselt oli.

4. Võta arsti juurde sõites kaasa kõik originaalpakendid, et arstidel oleks lihtsam teada saada, millistest ainetest vedelik koosnes.