Uudised!

Karl-Erik Taukar oli lapsfännidega väga sõbralik

25.03.2015

24. märtsil, Minu Unistuste Päeva korraldatud kontserdil lastehaigla patsientidele, näitas noor laulja Karl-Erik Taukar end kõige paremast küljest.

Ta vestles lastega sõbralikult, uurides, kas nad tahavad kuulda laulu või küsimusi esitada. Alguses soovisid fännid muusikat. Ja sealt see tuli: „Vastupandamatu“, „Kell kuus“, „Päev korraga“.

Viimatinimetatud pala kohta küsis esineja, kas lapsed seda Eesti laulu võistluslugu kuulnud on, aga kui mitte, siis ringreisidel kavatseb ta loo tuntuks laulda.

Seejärel võttis esireas istuv poiss julguse kokku ja tahtis teada, kas Elina Borniga superstaarisaates võistlemine oli väga raske. Härrasmehena vastas Taukar, tegelikult lootis ta hoopis, et andekas Elina saate ära võidab.

Sama poiss, umbes 8 aastat vana, küsis lauljalt veel, kuidas ise superstaariks saada ning pidi vastama vastuküsimusele, kas ta selleks ka harjutab. Ja kui harjutab, siis kas õpetaja käe all või iseseisvalt. Poiss mõtles pikalt ning vastas: “Ee... iseseisvalt“.

Puupüsti täis kirurgiaosakonna mänguruumis ei jätkunud kõigile kohtagi, nii et osa kuulajaid (peamiselt täiskasvanutest) jäi ukse taha, kust sellegipoolest avanes tore vaade kontserdile ja publikule.

 

Merike Martinson: „Unistus saab peatselt kuju!“

12.03.2015

 
Tallinna Lastehaigla nõukogu esimees Merike Martinson astus 12. märtsil  külalisena sisse Laste Vaimse Tervise Keskuse poolelioleva ehituse uksest, et heita pilk oma viimase 13 aasta unistuse   ja ka terve LVTK meeskonna unistuse  realiseerumise üksikasjadele.

Visiidil keldrist katuseni saatsid teda haigla haldusjuht Peeter Insakov, Astlanda ehituse projektijuht Ahto Tilk, objektijuht Märt Seeman ning P. P. Ehitusjärelvalve OÜ ehk omanikujärelvalve esindaja Rein Kivi.

„Rõõm oli näha, et ka hoone sisu, mida oleme kaua näinud paberil, on kuju võtmas ning ehitustööd intensiivselt käimas – maja saab olema valgusküllane ja avar. Koostöö haigla, ehitusjärelvalve, ehitaja ja alltöövõtjate vahel on korrektne ja asjalik ja töödega ollakse graafikus. See annab lootust, et hoone valmib õigeaegselt,“ ütles Merike Martinson.

Samas möönis ta, et oli üllatusi, millega ta mitmeid kordi ümber tehtud projekti tõttu kursis polnud, nende seas üks projekteerimisviga, mis vajaks viivitamatut korrigeerimist.

„Uus galerii, mis hakkab ühendama uut hoonet haigla põhikorpusega, ei vasta nn vaba juurdepääsu normidele – põrand on vale kaldenurgaga, liikumispuuetega lapsed ja täiskasvanud ei pääse sellel ratastooliga liikuma. Selle parandamiseks tuleks kiiresti midagi teha,“ ütles Merike Martinson. 

Laste Vaimse Tervise Keskuse kahekordne hoone saab valmis 2015. aasta sügiseks. Keskus  annab paremad võimalused laste ja noorukite vaimse tervise probleemide diagnoosimiseks ning raviks. Esimesele korrusele on plaanitud laste ja noorukite ambulatoorne vastuvõtt, teisel korrusel hakkavad tegutsema väikelaste ning söömis-, käitumis- ja sõltuvushäiretega noorukite osakonnad.

Laste Vaimse Tervise Keskuse hoone projekteeris Indrek Suigusaar arhitektuuribüroost Pluss. Ehitaja on Astlanda Ehitus OÜ koos Irest Stroiga, töödega alustati mullu juunis.

Ehituse maksumuseks kujuneb prognooside kohaselt 4,5 miljonit eurot, millest Norra toetus katab 2,8 miljonit eurot.
Faktid

13 aastat pingutusi

Üheksakümnendate lõpp. Vajadus sõltlaste osakonna järele süveneb, sest üledoosi saanud lapsi pole haiglaravi järel kuhugi saata.

2001. Ahtale pinnale lastehaigla neuroloogiaosakonna "kapis" rajatakse Soome eeskujul psühhiaater Tiina Keldrimaa eestvõttel psühhiaatriaosakond sõltuvushäiretega lastele. Algusest on selge, et tööpõld on laiem ning vaja on multidistsiplinaarset keskust.

2003. Minister Siiri Oviir kinnitab Tallinna Lastehaigla arengukava 2003-2008, mille üks visioonidest on Laste Vaimse Tervise Keskuse rajamine.

2003. Valmib detailpalneering ja 4-korruselise LVTK eskiisprojekt. Haigla taotleb raha EL struktuurfondidelt. Taotlust ei rahuldata.

2004. Luuakse psühhiaatriateenistus, juhatajaks Anne Kleinberg, kes asub LVTK visiooni edasi arendama.

2006. Valmib LVTK teine eskiisprojekt, milles korruste arvu vähendatakse kahe võrra. Tööprojekti staadiumisse jõuab see aastaks 2007.

2008. Uus taotlus EL struktuurfondidele ei anna tulemusi. Haigla jätkab võimaluste otsimist.

2011 september. Senisest võitlusest "väsinud, ent lootusrikkalt" etendab psühhiatriaosakond oma 10. sünnipäeval Vanalinna muusikamajas pantomiimi "Kitsas!". Esimesest reast jälgib toimuvat sotsiaalminister Hanno Pevkur.

2011 lõpp. Õige aeg, õige koht. Kohtumisel neljanda sotsiaalministriga (Pevkur), kellega haigla nõukogu esimees Merike Martinson LVTK rahastamise asjus läbi on rääkinud, juhib minister tähelepanu võimalusele, "veel ühele Norra valitsuse pakkumisele toetada tööd riskilastelga Eestis".

Uue taotluse esitamist ja materjalide ettevalmistamist Norra valitsusele - töid tuleb korduvalt täpsustada, lahti kirjutada ja ümber teha - asub koordineerima sotsiaalministeeriumi töögrupp.

Taotlus esitatakse 2012. aasta veebruaris.

2012 november. Lõplik jah-sõna Norra valitsuselt: keskus tuleb.

23. mai 2013. Tallinna Lastehaigla ja EV Sotsiaalministeerium allkirjastavad lepingu LVTK ehbitamiseks.

2014 aprill. LVTK projekti ava- ehk sisukonverentsil osalevad LVTK spetsialistid ja kolleegid Põhjamaadest.

2014 august. Hoonele pannakse nurgakivi.

2014 oktoober. Sarikapidu.

Praegu tehakse hoones sisetöid.