Uudised!

Lastehaigla tähistab enneaegse sünni päeva emapiimapanga loomisega

17.11.2023

Täna, 17. novembril tähistab maailm enneaegsete laste päeva. 

Tallinna Lastehaigla tähistab tänavust enneaegsete laste sünni päeva emapiimapanga loomisega, et toetada nende kasvamist ja arengut väikesele organismile kõige olulisema  ̶  rinnapiimaga. Ühtlasi on lastehaigla hoone sel puhul valgustatud enneaegsete sünni tunnusvärvi, sirelilillaga, kandes endas õrnust ja erakordsust ning sümboliseerides kogu maailmas sel päeval edastatavat sõnumit enneaegsete laste toetuseks.

„Enneaegse päeva mõte on teadvustada ühiskonnale neid probleeme, mida enneaegne sünd toob kaasa lapsele, perele, ühiskonnale. Meie panus enneaegsete päeva tähistamiseks oli luua emapiimapank, et sellest saaksid kasu nii enneaegsed kui ka ajalised vastsündinud, kui neil esineb seedetrakti väärarend või laps on läbi teinud operatsiooni. Lastehaigla emapiimapank teeb koostööd Lääne-Tallinna Keskhaigla naistekliinikuga. Loodame siin naiste teadlikkusele, sest emapiimadoonorlus on heategevus. Kindlasti on kõige tähtsam oma lapse imetamine, aga on küllalt naisi, kellel jääb piima üle,  ̶  siis saavad nad selle annetada emapiimapanka,“ ütles Tallinna Lastehaigla ravijuht Liis Toome.

 

Emapiimapanga doonorpiima hoiustamiseks on Tallinna Lastehaiglal valmimas Tallinna Lastehaigla Toetusfondi abiga spetsiaalsed ruumid ja soetatud vajalik aparatuur. Emapiima panga loomist on toetanud Toetusfondi koostööpartnerid AS Selver ja „Ma armastan aidata“ annetuskeskkond , kogu projekti maksumus on sada tuhat eurot.

 

Lääne-Tallinna Keskhaigla naistekliiniku ülemarst-juhataja Piret Veerus tõi välja, et on olukordi, mille puhul emal ei ole võimalik oma lapsele rinda anda. „Näiteks teatud ravimite, sealhulgas mõnede antibiootikumide tarvitamise ajal, on imetamine ajutiselt vastunäidustatud. Samuti on emasid, kellel rinnapiima ei tekigi või ei ole seda piisavalt. Tänu emapiimapangale on siiski ka neil beebidel võimalik osa saada rinnapiima kasulikest omadustest. Oleme juba ette väga tänulikud naistele, kes emapiimadoonoriks olemist kaaluvad ja kes saavad rinnapiima annetada. Alates uue aasta algusest hakkame naistekliinikusse pöörduvaid emasid sellest võimalusest teavitama,“ ütles ta, lisades, et tänase enneaegse sünni päeva puhul on ka Lääne-Tallinna Keskhaigla naistekliiniku hoone ehk Pelgulinna sünnitusmaja värvunud sirelilillaks.

 

Dr Toome rõhutas, et oluline on ka doonorpiima annetavate emade nõustamine ja nende tervis: „Üht väga õrna organismi toites peame teadma, et see piim on igati täisväärtuslik ja naine on terve, tal ei ole riskikäitumist. Oma rinnapiima saab ta koguda kodus ning tuua panka kord nädala või kahe jooksul. Täname ette kõiki emasid, kes on valmis rinnapiima jagama.“

 

Kui maailmas alustati enneaegsete päeva tähistamist 2011. aastal, siis Eestis tähistati seda esmakordselt 2013. Järkjärgult on kasvanud meditsiinitöötajate ja lapsevanemate koostöö ja uuringute põhjal on selgunud, et perepalatite loomise ning perekeskse lähenemisega, kaasates ravisse ja otsustusprotsessi kohe ka lapsevanemad, on tulemused enneaegsele lapsele, tema vanematele ning pere heaolule tunduvalt paremad.

Eestis sünnib enneaegsena ligikaudu 5,5 protsenti kõigist sündidest, möödunud aastal oli elussünde 11 545. „Murelapsed on väga enneaegsed, see üks protsent, kes on sündinud enne 32 täisrasedusnädalat. Siiski, kui saime võrrelda teadusuuringutes end juhtivate Euroopa maadega, on meie laste hiline tervisetulem kahe ja viie aasta vanuses pigem parem Euroopa keskmisest,“ kinnitas Tallinna Lastehaigla ravijuht Liis Toome.

 

SA Tallinna Lastehaigla (www.lastehaigla.ee) on piirkondlik, kõrgeima etapi lastehaigla Eestis, kes pakub lastele ravi ligi 30 erialal. Aastas saab lastehaiglast statsionaarset ja ambulatoorset abi 150 000 kuni 18-aastast last ja noort inimest. Tallinna Lastehaigla on tööandja enam kui 800 töötajale.

Tallinna Lastehaigla Toetusfond (www.toetusfond.ee) on heategevusfond, mille eesmärgiks on parima võimaliku meditsiinilise abi toomine Tallinna Lastehaiglasse. Soovime kaasa aidata, et Eesti suurim lastehaigla oleks igati lapsesõbralik. Fond on asutatud 20. jaanuaril 1993. 2023. aastal täitus fondil 30. tegevusaasta. 2022. aastal kogus fond 1,4 miljonit eurot annetusi.

 

Lääne-Tallinna Keskhaigla naistekliinik ehk Pelgulinna sünnitusmaja (www.synnitusmaja.ee) on kõrgeima etapi sünnitusmaja, kus näeb igal aastal ilmavalgust üle 3000 lapse ehk ligikaudu iga neljas laps Eestis.

Tallinna Lastehaigla uueks ravijuhiks valiti Liis Toome

01.11.2023

Tallinna linna strateegiakeskus viis sel sügisel läbi konkursi lastehaigla ravijuhi kohale. Konkursikomisjon valis kandidaatide seast välja Tallinna Lastehaigla vastsündinute ja imikute osakonna senise juhi Liis Toome, kellest saab Tallinna Lastehaigla uus ravijuht ja juhatuse liige.

Tallinna Lastehaigla juhatuse esimees Konstantin Rebrov: „Mul on väga hea meel, et lastehaigla saab täiendava juhatuse liikme ja uue ravijuhi dr Liis Toome näol. Ta on võimekas inimene, kes aitab kaasa Lastehaigla edasisele arengule. Dr Toomel on laialdased kogemused pediaatrias Eestis ja rahvusvaheliselt. Tema juhendamisel loodame arendada koostööd teiste haiglatega, kindlustada meditsiinipersonali ja ravikvaliteeti.“

„Sügisel ilmunud töökuulutuses esitatud ootused kandidaadile panid mind mõtlema,“ tõdes Liis Toome. „Ühelt poolt tundsin, et vastan kirjeldatud ootustele, teisalt aga sundis mind sügavamalt juurdlema ravijuhi töökohustustega kaasnev vastutus. Otsustasin kandideerida. See on minu võimalus panustada nii nooremasse põlvkonda, Tallinna Lastehaigla tulevikku kui ka pediaatria eriala arengusse Eestis.“

Dr Liis Toome lõpetas Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 1985. aastal cum laude, jätkas toonase nimega Tallinna Kliinilises Lastehaiglas pediaatria internatuuris, mille lõpetas 1987. aastal. Ta on end täiendanud Soomes, Rootsis, Norras kui ka USAs. 2014. aasta kaitses ta Tartu Ülikooli arstiteaduskonnas doktorikraadi teemal „Very low gestational age infants in Estonia – measuring outcomes and insights into prognostic factors“, mis sillutasid teed rahvusvahelisele teaduskoostööle.

Liis Toome on osalenud erialaseltside juhatustes ja Euroopa Pediaatria Akadeemias. 2019. aastast on ta sotsiaalministeeriumi pediaatria erialakomisjoni liige. Tänavu pälvis ta Eesti Punase Risti III klassi teenetemärgi.

Liis Toome on lastehaiglas töötanud enam kui 35 aastat. 1987. aastal asus ta tööle Tallinna Kliinilise Lastehaigla arstina, 2011. aastast on dr Toome juhatanud Tallinna Lastehaigla vastsündinute ja imikute osakonna tööd.

„Tallinna Lastehaigla uue ravijuhina soovin jätkata eelkäijate tööd ravikvaliteedi tagamisel ning kogu meie tegevust käsitleda lapse ja pere vaatevinklist. Silmas pidades olmetingimusi soovin, et haigla palatid oleksid lapsele ja tema vanemale igati mugavad ja ajakohased. Samuti tahan kaasa aidata sellele, et arendada kõigis haigla osakondades välja perekeskne lähenemine ja koostöö lapsevanematega nii, et iga lapse ja haiguse puhul oleks vanem kaasatud. Ja muidugi soovin, et meie haiglas oleks hea töötada igaühel haigla personalist.“

Liis Toome alustab ravijuhi ja juhatuse liikmena tööd kolmapäevast, 6. novembrist 2023.