Uudised!

Vastsündinute ja imikute osakonna fuajees hakkab seisma enneaegsetele lastele pühendatud skulptuur

12.11.2013

 
12. novembril peeti Tallinna Lastehaigla imikute ja vastsündinute osakonna fuajees juba teine kujupidu.
(Kingituselt eemaldavad katte dr Liis Toome, vastsündinute ja imikute osakonna juhataja; Adik Levin, osakonna rajaja ning Tauno Kangro, skulptor).
Skulptor Tauno Kangro esimene, soojast carrara marmorist tahutud magava lapse portree rõõmustas haiglatöötajaid ja -külastajaid kahjuks vaid kaks aastat, kuni see ühel mainädalavahetusel jalad alla võttis ja teadmata suunas minema jalutas.

Haigla juhatuse esimees Katrin Luts ütles, et tunneb alati heameelt, kui heategijad pahalaste vastu üles astuvad ja taastavad kaotatu. Ta tuletas meelde, et aeg läheb kiiresti – „magav laps“ avati 1. juunil 2006.

Nüüd on nii haigla kui ka skulptor kogemuse võrra rikkamad: uus kuju, mis hakkab seisma täpselt samal kohal kus eelminegi, on tugevasti aluse külge kinnitatud ning vahepeal on üles paigutatud ka valvekaameraid.

Haigla nõukogu esimees Merike Martinson leidis uue, ema ja last kujutava skulptuuri olevat osakonnale iseloomulikuma, sest see on täpsem viide osakonna rajaja dr Adik Levini nägemusele ja elutööle idee nimel, et lapsega peab haiglas viibima ka tema ema.

Vastsündinute ja imikute osakonna juhataja Liis Toome täpsustas kujule osutades, et tegelikult kuulub perekeskse ravi mudelisse veel ka isa, kes seisab mõlema - nii lapse kui ema - kõrval. Maja fuajees olev kunst on abiks eelkõige lapsevanematele, kes on haiglasse tulles murelikud.

Sel nädalal tähistatakse mitmete sündmustega rahvusvahelist enneaegsete laste päeva. Tallinna Lastehaiglas toimub 14. novembril rahvusvaheline seminar teemal „Perekeskne ravi vastsündinute osakonnas“.
 
Eesti Lastearstide Seltsi konverents 15. novembril Viru keskuses käsitleb enneaegse sünni mõju lapsele, perele ja ühiskonnale ning 17. novembril kell 18 on Kaarli kirikus heategevuskontsert „Anna oma hääl“ laste heaks, kes sündisid liiga vara, liiga väikesena, liiga haigena“, esinejateks mh Olav Ehala, Lauri Saatpalu, Nele-Liis Vaiksoo. 

Dr Toomet kuulete rääkimas ka Vikerraadio saates "Huvitaja". Isiklikkku kogemust enneaegse lapsega meenutab Nele-Liis Vaiksoo. Kuula siit