Uudised

Laste Vaimse Tervise keskuse avakonverents

17.04.2014


24. aprillil toimus SA Tallinnas Lastehaigla juurde rajatava Laste Vaimse Tervise Keskuse avakonverents, mis tõi kokku koostööpartnerid laste vaimse tervise valdkonnas üle Eesti.

 
Tänu Norra ja Eesti riigi toetusele on kavas 2015. aasta sügiseks rajada uus keskuse hoone ja arendada olemasolevaid laste psühhiaatrilise abi statsionaarseid ning ambulatoorseid teenuseid.

Konverentsile oli kutsutud Norrast Oslo ülikooli haigla kliiniline psühholoog Jan Ivar Erno tutvustama Arena Flexible meetodit ja psühhiaatriaõde Anne Marte Feen ülevaadet andma sealsest vaimse tervise õendusest. Lisaks peavad ettekandeid kliiniline psühholoog ja psühhoterapeut Saara Salo Soomest mentalisatsiooni teemal ning tunnustatud Tartu Ülikooli psühhofüsioloogia professor Jaanus Harro. Seoses Laste Vaimse Tervise Keskuse projekti tegevuste ja arengutega astuvad üles mitmed Tallinna Lastehaigla psühhiaatriakliiniku spetsialistid konverentsi teises pooles. Päeva modereerib psühhiaatriakliiniku juhataja ja Laste Vaimse Tervise Keskuse projektijuht dr Anne Kleinberg.

Ettekandjatest lähemalt

Konverentsi päevakava

9.30Saabumine, tervituskohv 
10.00Avasõnaddr Katrin Luts
SA Tallinna Lastehaigla juhatuse esimees
10.15 Vaade lastepsühhiaatria teaduslikule arengule ettenähtavas tulevikusprof Jaanus Harro
Tartu Ülikool
11.00 Arena flexible treatment method
 
Jan Ivar Ernø
Oslo Ülikooli Haigla
kliiniline psühholoog
11.45Kohvipaus 
 12.00Mental Health Nursing in NorwayAnne Marte Feen
Oslo Ülikooli Haigla
psühhiaatriaõde
12.45What is mentalizing? A key to understanding why people behave the way they dodr Saara Salo
Helsingi Ülikooli Keskhaigla
kliiniline psühholoog, psühhoterapeut
13.30 Lõuna 
14.15Söömishäired lastel ja noortelEre Vasli
SA Tallinna Lastehaigla
psühhiaater
14.45LVTK projekti senised tegevused ja edasine areng dr Anne Kleinberg
SA Tallinna Lastehaigla psühhiaatriakliiniku juhataja
15.05Tallinn Lastehaigla out-reach meeskonna tööstKarmen Saul
Out-reach meeskond
sotsiaaltöötaja
 15.20 Kohvipaus 
15.35 Õendus laste ja noorukite psühhiaatriaosakonnasInge Presmann
SA Tallinna Lastehaigla
õendusjuht
15.50Juhtumiarutelud sotsiaal- ja koolitervishoiutöötajatele Marje Oja
SA Tallinna Lastehaigla
psühholoog
16.00Lasteaia õpetajate nõustamisgrupidMarileen Olenko
SA Tallinna Lastehaigla
kliiniline psühholoog
16.10Arutelu ja päeva kokkuvõte 
16.30 Lõpetamine  

Laste Vaimse Tervise keskuse ehitaja on valitud

08.04.2014

8. aprillil avati Tallinna Lastehaiglas Norra finantsmehhanismi ja Eesti riigi abil rajatava Laste Vaimse Tervise Keskuse ehituse riigihanke pakkumised. Pakkumise esitas seitse firmat, kõik kvalifitseerusid.


Ehitaja valimiseks kogunes haigla juhatus 14. aprillil, lisaks olid kutsutud lastehaigla nõukogu esimees Merike Martinson ning omanike järelvalve esindaja.
Edukaks osutus odavaim pakkumine, mille oli teinud Astlanda Ehituse OÜ koos Irest Stroi OOO-ga.
Firma pakkumise maht oli 4 547 115 €.
Ehitus peaks valmima sügisel 2015.

Tallinna Lastehaiglasse jõudsid ainulaadsed raamatukarussellid

16.04.2014

Evelin Ilves andis 15. aprillil koos heategevusfondiga Aitan Lapsi ja teiste lahkete toetajatega Tallinna Lastehaiglale üle ainulaadsed ratastel liikuvad raamatukogud ehk raamatukarussellid, mis toovad suure valiku teoseid ja lauamänge ravil viibivate lasteni.

Raamatukarusselid jõudsid lastehaiglasse mitmete asutuste koostöös – oma jõud ühendasid Eesti Lastekirjanduse Keskus, SA Aitan Lapsi ja OÜ Plaat Detail koos metallifirmaga ASSI.

Tallinna Lastehaigla Toetusfondi, Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja heategevuskampaania Aitan Lapsi patrooni Evelin Ilvese sõnul on tänane sündmus suurepärane näide erinevate organisatsioonide koostööst. “Ma tõesti usun raamatutesse ning vabadusse ja fantaasiamaailma, mida need lastele kingivad. Usun raamatute tervendavasse jõusse. Raamatukarusselli idee tekkis mitmel inimesel üsna ühel ajal, see on tore algatus, mis oli nö õhus ning lihtsalt pidi teoks saama. Tänan südamest kõiki, kes sellele kaasa aitasid ning loodan, et lapsed rõõmustavad,” lisas presidendi abikaasa.

Mõte rõõmustada haiglaravil viibivaid lapsi liikuva raamatukoguga ehk raamatukarusselliga, sai alguse aastaid tagasi Eesti Lastekirjanduse Keskusest. Tänu headele inimestele, kes on annetanud heategevusfondile Aitan Lapsi oma taararaha, leiti vajalikud ressursid ja partnerid, et väärt idee lõpuks teoks teha. Aitan Lapsi nõukogu liikme Rauno Raali sõnul on tegemist kõiki Eesti haiglaid puudutava projektiga: „Täna andsime esimesed kümme raamatukarusselli Tallinna Lastehaiglale. Järgmised liikuvad raamatukogud jõuavad juba lähiajal kõikidesse haiglatesse, kus on lasteosakond. Seda tänu kõikidele lahketele Eesti inimestele, kes on heategevusfondile annetanud.“

Selle eest, et kõikides raamatukarussellides oleks alati suur valik rõõmsameelseid Eesti lasteraamatuid ja põnevaid mänge, hoolitseb Eesti Lastekirjanduse Keskus.

„Karussellide loomine on olnud pikk protsess ning nõudnud osapooltelt head koostööd ja tahet. Rõõm on, et kõik on teinud seda südamega ja innustunult. Väga oluline oli prototüübi valmimine ja selle katsetamine haiglas. See andis suurepärase võimaluse iga viimse detaili just selliseks lihvida, et see haiglasse sobiks ja oleks lastele ohutu, näiteks karusselli rattad vastavad meditsiinis kasutatavatele standarditele,” ütles Eesti Lastekirjanduse Keskuse direktor Triin Soone.

„Lähtusime raamatukarussellide tootmisel haiglates kehtivatest nõuetest ja lastesõbralikkusest, ainulaadse ümmarguse ja rõõmsa disaini töötas välja EKA üliõpilane Kätlin Pesur, mida täiustasime üheskoos edasi. Pidasime silmas kasutusmugavust palatites ja liftides, kõrgeid ohutusnõudeid ja mahutavust,“ ütles raamatukarussellid valmistanud osaühingu Plaat Detail juht Jaen Uussalu.

„Haigla on suurepärane koht selleks, et juhtida lapsed päris-raamatute juurde. Hea tahte abil haiglasse jõudnud liikuvad raamatukogud on sillutiseks sellel teel,“ ütles Tallinna Lastehaigla juhatuse esimees Katrin Luts.

SA Aitan Lapsi toetas projekti pandipakendite annetustest kogutud 16 500 euroga, mille eest hangiti raamatud ja mängud liikuvatesse raamatukogudesse. Raamatukarussellid valmistanud Plaat Detail ja metallifirma ASSI panustasid omavahenditest 25 000 eurot. Tulevikus hoolitseb Eesti Lastekirjanduse Keskus Kultuuriministeeriumi toel selle eest, et karussellides oleks alati piisavalt raamatuid ja põnevaid mänge.

Minu Unistuste Päev toob lastehaiglasse ERSO trummari

08.04.20149. aprillil kell 16 saavad Tallinna Lastehaigla lapsed 0-korruse klaverisaalis käia trummitunnis, sest heategevusfond Minu Unistuste Päev on kutsunud lastehaiglasse ERSO löökpillimängija Madis Metsamarti.

"Meie soov oli tutvustada lastele löökpillide põnevat maailma, Madis Metsamart on lubanud näidata lastele nii erinevaid trumme kui proovida löögitehnikaid," ütleb Minu Unistuste Päeva vabatahtlik Anu Elmi.

Kui huvilisi on rohkem, korraldab Metsamart lastele kaks järjestikust 30-minutilist õpituba.

Tere tulemast!

 

 

Lastehaigla nädal arvudes

03.04.2014

Alates aprillist avaldame kodulehel tagasivaatavat teavet, kui palju lapsi on külastanud nädala jooksul meie vastuvõtutuba (EMOt) ja traumapunkti.

Info on leitav rubriigist "Lapsevanemale ja patsiendile" alapealkirja alt "Arsti vastuvõtud".

Esimesi sissekandeid vt siit