Uudised

Haiglahooned värvusid enneaegse sünni päeval sirelilillaks

17.11.2022

 Tallinna Lastehaigla on taas värvunud sirelilillaks, et tähistada enneaegse sünni päeva (17. novembrit) koos enneaegselt sündinud laste ja nende vanematega. Sirelilla on enneaegse sünni tunnusvärv, mis kannab endas õrnust ja erakordsust.

 „Enneaegsena sündinud laste ja nende perede mured ei lõpe sageli esmase haiglaravi järgselt haiglaukse sulgemisega“, tõdes Tallinna Lastehaigla vastsündinute ja imikute osakonna juhataja, dr Liis Toome. Ta jätkas: „Seetõttu ulatame abikäe peredele, kel on lahendamata probleeme enneaegse lapse tervise või arengu osas.“

 Tallinna Lastehaigla Riskivastsündinute Keskuse meeskond kutsus 17. novembriks Tallinna Lastehaigla vastsündinute ja imikute majja enneaegsena sündinud lapsed. Nende vanemaid konsulteerivad lastearstid, lasteneuroloogid, füsioterapeudid, logopeed, psühholoog ja lasteõed ning vajadusel suunatakse lapsed teiste eriarstide vastuvõtule.

Eestis sünnib enneaegsena 5,5-6% lastest. Vastsündinutega seotud hooned dekoreeritakse sirelilillaks ka tunnustuseks kõikidele toetajatele.

 „Enneaegsetena sündinud lastega seotud probleeme on ühiskonnas järjest enam teadvustatud ja nii saame seekord meid külastavatele väikelastele kinkida Lasnamäe põhikooli õpilaste käsitööna valminud mänguasju – suur aitäh kõikidele toetajatele!“

20. - 27. novembrini toimub teine üleeuroopaline laste hüpertensiooni vastu võitlemise nädal

16.11.2022

 

20.-27. novembrini on kavas väga erinevaid teaduse levitamise ja teadlikkuse tõstmise aktsioone.

Euroopa HyperChildNET on rahvusvaheline võrgustik, kus nädala teemadeks on kaks eesmärki:

ühelt poolt tõsta tervishoiutöötajate ja vanemate teadlikkust laste ja noorukite vererõhu (VR) kontrollimise tähtsusest ning

teiselt poolt - tutvustda elanikkonnale tervislikku käitumist pöörates erilist tähelepanu lastee ja noorukite ülekaalule. See rahvusvaheline võrgustik on keskendunud laste ja noorukite vererõhu teemale.

Tallinna Lastehaigla osaleb Euroopa Liidu poolt algatatud võrgustiku projektis „Ülekaalulisuse personaalne käsitlemine", mis on seotud laste ülekaalulisuse ja sellega seotud kõrge vererõhu mõjutamisega.

Teema teadvustamiseks on koostatud teabematerjalid, milliseid on palutud tõlkida osaleva riigi emakeelde, et edastada sarnaseid teadmisi Euroopa maades.
Materjalid on avaldatud Tallinna Lastehaigla Interneti lehel:

Vererõhust ja hüpertensioonist arusaamine  lastel ja noorukitel

Kõrge vererõhk adipoossetel lastel ja noorukitel

Miks on laste ja noorukite kõrge vererõhu diagnoosimisel oluline ambulatoorne vererõhu monitooring?

Kehaline aktiivsus – maagiline pill hüpertensiooni ja teiste haiguste ärahoidmisel

Mis tüüpi ja kui palju kehalist aktiivsust parandab laste ja noorukite tervist?

Vahendas Lagle Suurorg MD, PhD
laste kardioloog
projekti juhtkomitee liige
lagle.suurorg@lastehaigla.ee

 

Lastehaigla sügiskonverents keskendub riskivastsündinule parima abi tagamisele

04.11.2022

 Täna (4. novembril) toimub Tallinna Lastehaigla traditsiooniline sügiskonverents: „Vastsündinu raviteekond on meeskonnatöö“. 

„Lastearstidena oleme juba aastakümneid pidanud oluliseks tervishoiukorraldust, kus riskisünnitused ja ette teada olevalt enamat arstiabi vajavad vastsündinud sünniksid keskuses, mis asub lastehaigla juures. Eesmärgiks on pakkuda vastsündinule ja tema perele sel raskel eluetapil parimat ja turvaliseimat arstiabi,“ ütles Tallinna Lastehaigla juhatuse esimees dr Katrin Luts.

Tallinna haiglavõrgus see nii ei ole, kuna sünnitusel ning hiljem emale ja lapsele tipptasemel osutatav abi toimub erinevates haiglates. Tallinna Haigla projektiga seonduvalt avanes võimalus seda paradigmat muuta ja rajada vastav ühine keskus Mustamäe meditsiinilinnakusse.

Konverents on eesmärgistatud nii, et ettekannetest tuleks veelkordselt välja sisulised põhjused senise praktika muutmiseks.

„Loodame, et konverents annab täiendavat mõtteainet otsustajatele ja ärgitab neid avama diskussioone, et järgmiseks 50-100 aastaks ei saaks raiutud betooni süsteemid, mida juba täna ebaõigeks hindame,“ lisas dr Luts.