Uudised!
Lastehaigla spastilise pareesi meeskond avab lastele uue võimaluse saada ravi Eestis
13.06.202312.–13. juunil viisid lastehaigla spastilise pareesi meeskonna neurokirurgid esmakordselt iseseisvalt, ilma väliskonsultandi sekkumiseta läbi selektiivse dorsaalse risotoomia operatsioone, mis avab uue võimaluse lastel saada sellist ravi Eestis.
Spastiline parees on neuroloogiline seisund, kus peaaju kahjustuse tõttu on sageli just enneaegselt sündinud lastel tekkinud üla- ja alajäsemete osaline halvatus. Neid muutusi ei ole võimalik tagasi pöörata, kuid on võimalik raviga leevendada. Ühe ravimeetodina kasutatakse neurokirurgilist operatsiooni (SDR), mille käigus lõigatakse närvikiude, et leevendada spastilisust ehk lihaste pinget.
„Tallinna Lastehaigla spastilise pareesi meeskonna aastakümnete pikkune töö on jõudnud järgmisse etappi: neurokirurgid dr Tarmo Areda ja dr Andres Asser opereerivad patsiente esmakordselt iseseisvalt,“ tõi Tallinna Lastehaigla traumatoloogia-ortopeedia osakonna vastutav arst dr Jana Kritt esile seekordsete operatsioonide erakordsuse.
„Meie lähinaabritel, lätlastel ja soomlastel, analoogilist kompetentsikeskust pole. Tallinna Lastehaigla spastilise pareesi meeskonnatöö jätkuna saaksime tulevikus pakkuda abi ka naaberriikide väikestele patsientidele,“ näeb Tallinna Lastehaigla juhatuse esimees dr Konstantin Rebrov väljakutset laiendada meeskonna koostööd veelgi.
Esimesed taolised operatsioonid toimusid Eestis juba möödunud aasta suvel. Neid juhtisid neurokirurg Sevgi Sarikaya-Seiwert Bonni Ülikooli haiglast ja neurofüsioloog Simone Wolter Berliini Charite kliinikust. Seekord opereerivad Tallinna Lastehaigla neurokirurgid iseseisvalt ning dr Sarikaya-Seiwert osaleb konsultandi rollis.
„Tänu voluntaristidest mentoritele on meil nüüdseks koolitatud kogu interdistsiplinaarne meeskond, alates eelselektsioonist läbi kirurgilise ravi kuni pikaajalise rehabilitatsioonini. Keeruline operatsioon saab võimalikuks kui on head õpetajad, hästi planeeritud anesteesia ja neuromonitooring, järgneb hea taastusravi ehk osaleb kogu spastilise pareesi ravi meeskond. Väga oluline roll on siin meeskonnajuhil. See avab nüüd võimaluse ka nendele patsientidele, kellel ravi välismaal jäi kättesaamatuks majanduslikel, tugivõrgustiku puudumise või muudel põhjustel,“ selgitas Tallinna Lastehaigla meeskonna loodud uut ja väga vajalikku ravivõimalust neurokirurg, Põhja-Eesti Regionaalhaigla neurokirurgia keskuse juhataja dr Tarmo Areda.
Hinnanguliselt võiks Eestis olla aastas kuni 10−15 spastilise pareesiga patsienti, keda saaks SDR operatsiooniga aidata.
Tallinna Lastehaigla spastilise pareesi meeskonda on kaasatud ka Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskuse, Ortoosimeistri ja Läti spetsialistid. Koostöö Läti füsioterapeutidega on kestnud 5−6 aastat ja Läti patsiendid on korduvalt käinud Eestis konsultatsioonidel, mistõttu koostöö jätkudes võiksid ka nende SDR operatsioonid toimuda Eestis.
Karud kaisutasid lapsi ja kinkisid õhupalle
02.06.2023Tallinna Lastehaiglas tähistati lastekaitsepäeva sündmusterohkelt: karumõmmid jagasid lastele õhupalle, laste tuju parandasid dr Klounid, pidupäevamenüüsse kuulus jäätis, tunnustati lapsesõbralikumaid töötajaid, Lepistiku Lasteaed tõi kingiks vapruse kastikese ning traditsiooniliselt esines haigla õues ka Tallinna Tehnikaülikooli tantsuansambel „Kuljus“.
Lastekaitse päev algas lastehaiglas piduhommikuga, kus haigla nõukogu esimees dr Merike Martinson ja juhatuse esimees dr Konstantin Rebrov tänasid kõige lastesõbralikumaid töötajaid ja osakondi. Lastesõbraliku töötaja tiitli pälvisid Kesklinna Lastepolikliiniku õde Larissa Silina, Laste Vaimse Tervise Keskuse sekretär Mireen Ismael ning vastsündinute ja imikute osakonna ambulatoorsete vastuvõttude õde Olga Voronkova. Lastesõbraliku osakonna tiitli pälvisid sel aastal pediaatriaosakond, vastsündinute ja imikute osakond ning Laste Vaimse Tervise Keskus.
Päeva naelaks kujunesid BalloonsForParty maskotid, kaks hiiglaslikku karumõmmi, kes vaevu haigla madalates koridorides liikuma mahtusid, et kõikidele lastele heeliumiga täidetud õhupall kinkida. Lapsed said kümnete erinevate figuuride seast valida, milline õhupall neile kõige rohkem meeldib. Veelgi populaarsemaks kujunes „karu kaisutus“, millest ei öelnud ära ka paljud haigla töötajad. Nakkuspalatite lapsed pidid paraku piirduma lehvitusega läbi aknaklaasi ja sellega, et õde neile õhupalli palatisse viis.
Traditsiooniliselt olid platsis ka doktor Klounid, kes käivad lastehaiglas iganädalaselt visiite tegemas juba alates 2007. aastast saadik. Raviklounide roll ei ole meelelahutus, vaid lapse jõustamine. Klounid kutsuvad naeru, lõdvestumise ja kujutlusvõime abil esile häid emotsioone, mis omakorda aitavad kaasa haige lapse kiiremale paranemisele.
Lepistiku lasteaia esindajad tõid Laste Vaimse Tervise Keskusele kingituseks „Vapruse Kastikese“. Vapruse Kastikeseks nimetatakse mänguasjakasti, millest haiglas viibivad patsiendid leiavad leevendust valulistele protseduuridele. Seekordne „Vapruse Kastike“ koosnes mitmest kastis täis laste poolt annetatud mänguasju.
Samuti jagati lastele kingituseks Ida-Tallinna Keskhaigla Järve õendusosakonna patsientide Heidi Haggi ja Alar Antonov (kunstnikunimega Alex) lastepäraste piltidega kaunistatud taldrikuid.
Tööpäevale panid piduliku punkti Tallinna Tehnikaülikooli tantsuansambel Kuljus, kes esinesid haigla õuel juba 41 korda ehk esimest korda astusid nad üles juba 1983 aasta lastekaitsepäeval. Kuljuse tantsijad esitasid lisaks enda kavale ka tänavusel noorte tantsupeol esitusele tulevaid tantse.