Miksitsioonsüstograafia

.

Miksitsioontsüstograafia on uuring, mida viiakse läbi kusepõie, kusejuhade ja kusiti uurimiseks. Uuringu läbiviimiseks viiakse kusepõide kateeter ja kusepõis tühjendatakse. Tühjendatud kusepõis täidetakse kehatemperatuurini soojendatud füsioloogilise lahuse ja vesilahustuva kontrastainelahusega. Peale kusepõie täitmist urineerib patsient lamades röntgenlaual. Lühiaegsete  röntgenläbivalgustustega jälgitakse kusepõie täitumist ja tühjenemist ning tehakse vajalikud röntgenülesvõtted kusepõie täitmise ja/või urineerimise ajal ja põie tühjendamise järgselt.

Miktsioonitsüstograafiat tehakse ureetra anatoomia väljaselgitamiseks, võimaliku ureetras asuva takistuse avastamiseks või vesikoureteraalse refluksi uurimiseks.

Vastunäidustuseks on ülitundlikkus kontrastainetele ja äge neeru-kuseteede põletik.

Uuring ei nõua eriettevalmistust, välja arvatud juhud, kui miktsioonitsüstograafiale järgneb kohe intravenoosne urograafia (vt IVU ettevalmistus).

Väikelaste puhul võib uuringu ajaks vajalik olla sedatsioon (anesteesia meetod, mille puhul patsiendile antakse ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks, vähendavad hirmutunnet, ärevust ja valuaistingut). 

  • uuring kestab tavaliselt 40 minutit
  • soovitatav on enne uuringut tühjendada jämesool

Väga harva võib ülitundlikkuse puhul tekkida reaktsioon kontrastainele. Mõnikord võib uuring ägestada kroonilist kuseteede põletikku. Uuringu riskiks on ka võimalik kuseteede infitseerumine uuringu käigus või ureetra vigastamine kateetri paigaldamise ajal.

Peale uuringut on soovitatav rohkelt juua, et suurendada diureesi ja vähendada võimalikust ureetra ja kusepõie ärritusest tingitud ebamugavustunnet.

Kui lapsel kasutatakse sedatsiooni, tuleb teda peale uuringut 2–3 tundi jälgida.

Kuigi uuringu tegemiseks kasutatakse röntgenkiirgust, on reaalne oht uuringul saadud kiirgusest tingitud terviserikkeks väike
Uuringuga saadav kiirgusdoos sõltub patsiendi kehaehitusest ja kehakaalust.

Juhendi on koostanud Aita Tilk, radioloogiateenistuse juhataja ja Karin Kuusik, radioloogiateenistuse vastutav õde
Märts 2012, kohandatud september 2023

.

open graph image